Poszukiwane kompetencje

Według niej, konsultanci wdrożeniowi powinni łączyć rolę mentorów, sprzedawców, którzy będą w stanie przekonać użytkowników do nowego rozwiązania i pozyskać ich zaangażowanie oraz cierpliwych nauczycieli, którzy rozumiejąc problemy użytkowników pomogą w ich rozwiązaniu. Tymczasem wiele problemów i konfliktów towarzyszących wdrożeniom systemów biznesowych jest wynikiem braku porozumienia między zespołem wdrożeniowym a pracownikami pionów biznesowych.

Potrzebna wiedza

Warto wspomnieć, że obok konsultantów SAP na rynku zwyczajowo najtrudniej o specjalistów posiadających doświadczenie w obsłudze mniej popularnych systemów wspierających zarządzanie lub rozwiązań wysoko specjalizowanych. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się tymczasowe formy zatrudnienia, outsourcing kadr lub przekazanie opieki nad systemem firmie zewnętrznej. "Outsourcing kadr IT warto wybrać wtedy, gdy wdraża się duży pakiet oprogramowania wspierającego zarządzanie. Natomiast specjalistę warto zatrudnić wtedy, gdy po wdrożeniu takiego pakietu potrzebujemy pracownika do administrowania i modyfikowania tego systemu" - podkreśla Marceli Smela.

Zobacz również:

  • Salesforce zainwestuje 500 milionów dolarów w generatywną AI

Co ciekawe, z analiz przeprowadzonych na rynku amerykańskim wynika, że spada popyt na umiejętności specyficzne dla systemów CRM. Zdaniem analityków, ma to związek z postępującym rozwojem tego typu aplikacji, które stają się coraz bardziej elastyczne i łatwe w obsłudze. W podobnym kierunku podążają także systemy BI - do sprawnego wykorzystania większości dostępnych na rynku rozwiązań analityki biznesowej zazwyczaj nie jest potrzebna specyficzna wiedza z zakresu statystyki czy znajomość modeli analitycznych. Na etapie wdrożenia większości systemów tej klasy kluczowa jest jednak znajomość modeli analitycznych oraz kwestii związanych z przygotowaniem danych, a także zarządzaniem środowiskami bazodanowymi.

Poszukiwany specjalista IT oprócz przygotowania technicznego musi posiadać wiele cech miękkich, takich jak komunikatywność, kreatywność czy odporność na stres. Idealny kandydat to osoba znająca świetnie języki obce, poruszająca się swobodnie w strukturach korporacyjnych, umiejąca pracować w zespole.

Marceli Smela, dyrektor generalny firmy IT Kontrakt.

W kontekście oprogramowania biznesowego przydaje się też znajomość nowoczesnych języków programistycznych. Zdaniem ekspertów amerykańskiej firmy rekrutacyjnej Robert Half Technology, najbardziej cenione są kompetencje z zakresu technologii .NET, Java i C++ oraz rozwiązań portalowych, takich jak Microsoft SharePoint. Wiedza programistyczna często bywa niezbędna m.in. w działaniach zmierzających do integracji rozwiązań wspomagających zarządzanie z wykorzystywanymi już aplikacjami branżowymi, a także podczas daleko idących zmian w sposobie działania systemu.

Bezcenne dla powodzenia wdrożenia okazują się też praktyczne doświadczenia pracowników. Podczas realizacji projektu wdrożeniowego zaowocować może m.in. praktyka wyniesiona z podobnych, realizowanych wcześniej wdrożeń. Z kolei profesjonalne szkolenia pozwalają na uporządkowanie wiedzy i poznanie najlepszych praktyk przydatnych w realizacji projektów wdrożeniowych. "Jeśli mamy wybór, to w pierwszej kolejności szukajmy kandydata z doświadczeniem i certyfikatem, w dalszej kolejności pracownika z praktycznymi doświadczeniami, które zostaną przez nas zweryfikowane podczas rozmów kwalifikacyjnych, a na końcu kandydata po szkoleniach, ale bez udokumentowanego doświadczenia" - konkluduje Michał Kunze.


TOP 200