Postępowanie przeciwko NASK

Urzad Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie, które ma ustalić, czy NASK narusza przepisy ustawy antymonopolowej.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadzi postępowanie, które ma ustalić, czy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa narusza przepisy ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów. Wniosek do UOKiK złożyła firma WEB Corporation Polska, utrzymująca, że NASK stosuje praktyki monopolistyczne odmawiając innym podmiotom prawa do rejestracji domen internetowych. NASK argumentuje natomiast, że względy techniczne wymagają, aby rejestracja oraz utrzymanie bazy domen .pl byly skupione w ręku jednego podmiotu. WEB Corporation uważa, że są to dwie różne usługi i w związku z tym sztuczne utrzymywanie ich pod kontrolą jednej firmy czy organizacji uniemożliwia rozwój konkurencji na rynku rejestracji domen internetowych.

Według rzecznika prasowego UOKiK, firma WEB Corporation złożyła pierwszy wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko NASK w grudniu ubieglego roku. UOKiK stwierdził jednak, że wniosek nie zawiera wystarczających argumentów. Przedstawicieli WEB Corporation poproszono o sprecyzowanie zawartych w nim zarzutów. W zwiazku z tym wszczęcie postępowania było możliwe dopiero 15 maja bieżącego roku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma 30 dni na przeprowadzenie postępowania. W ten okres nie wlicza się jednak prowadzenia korespondencji. W związku z tym UOKiK nie jest obecnie w stanie przewidzieć choćby przybliżonej daty zakończenia postępowania.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200