Postęp w dostępie

IBM przed końcem maja br. wprowadzi na rynek dwa nowe serwery z rodziny Netfinity, przeznaczone do pracy w szafach przemysłowych, oraz jeden 2-procesorowy serwer wolno stojący.

IBM przed końcem maja br. wprowadzi na rynek dwa nowe serwery z rodziny Netfinity, przeznaczone do pracy w szafach przemysłowych, oraz jeden 2-procesorowy serwer wolno stojący.

Według IBM, podstawową zaletą nowych serwerów ma być odporność na awarie. IBM implementuje w serwerach Netfinity technologie zwiększające zarówno dostępność komponentów sprzętowych, jak i systemu operacyjnego.

Na troje babka wróżyła

Pierwszym z nowych serwerów określanym wstępnie Illinois - jest Netfinity 4500R - serwer dwuprocesorowy przeznaczony do instalacji w szafie przemysłowej, którego podstawową zaletą jest mały rozmiar (wysokość to zaledwie 3U). Może być wyposażony w 4 GB RAM i dyski wewnętrzne o pojemności 218,4 GB. Wyposażony jest również w 5 gniazd PCI (z tego trzy 64-bitowe).

Drugim z serwerów jest Assault, ofic-jalnie nazwany Netfinity 6000R. Jest on nieznacznie wyższy (4U) od modelu 4500R, ale może być wyposażony maksymalnie w 4 procesory Pentium III i 16 GB RAM, pracujący w technologii Chipkill opracowanej przez IBM.

Ostatnim z nowych serwerów jest Omaha, czyli Netfinity 5100. W przeciwieństwie do modeli 4500R i 6000R, model 5100 dostarczany jest jako serwer wolno stojący. Może on być wyposażony w dwa procesory Pentium III, 4 GB RAM i taką samą liczbę dysków wewnętrznych co Illinois i Assault.

Wysoka dostępność

Nowe serwery wyposażono w rozwiązania zwiększające dostępność. Wszystkie komponenty, takie jak wentylatory, zasilacze, karty PCI i dyski twarde, mogą być wymieniane podczas pracy serwerów, bez konieczności ich restartowania. W modelu 6000R wprowadzono również nową technologię zarządzania pamięcią Chipkill, opartą na standardowych modułach pamięci DIMM. Dzięki niej serwer może automatycznie wyłączać uszkodzone bloki pamięci bez konieczności natychmiastowej wymiany danego układu.

Poza usprawnieniami sprzętowymi nowe serwery wyposażono w funkcję IBM Software Rejuvenation, która umożliwia zapobieganie występowaniu problemów z pracą systemów Windows NT 4.0 i Windows 2000 oraz pracujących na ich podstawie aplikacji. Ze względu na to, że w miarę upływu czasu stabilność stale pracującego serwera spada (chociażby z tego powodu, iż aplikacje i system nie zwalniają w pełni zasobów alokowanych wcześniej na potrzeby realizacji różnych zadań) IBM wprowadził do serwerów technologię wymuszającą co pewien czas automatyczny restart serwera. W IV kwartale br. IBM zamierza rozszerzyć technologię Software Rejuvenation, tak by bardziej inteligentnie podejmowała ona decyzję o konieczności restartu serwera, monitorując jego pracę oraz pracę zainstalowanych na nim aplikacji.

W roku 2001 firma zamierza dostarczyć rozwiązanie Software Rejuvenation na platformę Novell NetWare, a w 2002 r. - na Linuxa.


TOP 200