Pośrednik między aplikacjami

Z Charlesem Calvertem, dyrektorem ds. produktów middleware w Inprise/Borland, rozmawia Tomasz Kopacz.

Z Charlesem Calvertem, dyrektorem ds. produktów middleware w Inprise/Borland, rozmawia Tomasz Kopacz.

Jaką rolę chce odegrać Inprise na rynku?

Nie zamierzamy zajmować się wszystkim. Nasza specjalizacja obejmuje dwa obszary: narzędzia programistyczne i produkty warstwy pośredniej (middleware). Technologia rozwija się niezwykle szybko, przedsiębiorstwa mają coraz więcej różnorodnych systemów. Oprogramowanie warstwy pośredniej będzie odgrywać coraz większą rolę. Sądzimy, że ten segment rynku przyniesie nam duże zyski.

Dlaczego do realizacji systemów rozproszonych wybraliście standard CORBA, a nie Enterprise Java Beans czy DCOM Microsoftu?

Wybór nie jest przypadkowy. Chcemy, aby za pomocą naszych narzędzi można było budować środowiska prawdziwie rozproszone, całkowicie niezależne od platformy systemowej i języka programowania. CORBA jest sprawdzonym standardem, wspieranym przez 800 firm. Pozostałe rozwiązania, choć może łatwiejsze w implementacji, są w pewien sposób ograniczone, czy to do platformy, czy do języka. Zapewniamy natomiast pełną integrację rozwiązań CORBA z EJB.

Czy Linux jest docelową platformą narzędzi Inprise? Wiele osób sądzi, że firmie coraz trudniej będzie konkurować z Microsoftem...

Nie, nie zamierzamy ograniczać się do Linuxa. Dążymy do tego, aby nasze produkty były wieloplatformowe. Dla przykładu, najnowsza wersja J++ Buildera, oprócz Windows i Linuxa, działa również na platformie Sun Solaris. Wielu programistów czeka na wersję Delphi, przeznaczoną dla Linuxa - nikt nie opracował do tej pory zaawansowanych narzędzi RAD dla tej platformy. Poza tym nie zamierzamy wycofać się z Windows.

Jaka będzie rola bazy Interbase w ofercie Inprise? Czy rozwijanie własnej bazy danych nie wprowadza dysonansu we współpracy z Oracle?

Nie sądzę, aby Interbase w jakikolwiek sposób konkurowała z rozwiązaniami Oracle'a. Interbase 6 jest szybką i wydajną bazą, przeznaczoną do wbudowania w aplikacje, choć nie brak też bardzo poważnych jej zastosowań, jak chociażby w systemie giełdowym w Moskwie. Interbase 6 jest produktem w 100% typu open source. W odróżnieniu od innych baz, open source jest w pełni zgodna ze standardem SQL 92. Zamierzamy zarabiać nie na licencjach, lecz na usługach z nią związanych.


TOP 200