Posłuszne urządzenia sieciowe

Nowe aplikacje umożliwiają kompleksowe zarządzanie przełącznikami i routerami.

Nowe aplikacje umożliwiają kompleksowe zarządzanie przełącznikami i routerami.

Wiodące firmy rynku sieciowego wprowadzają do sprzedaży nowe rozwiązania umożliwiające kompleksowe zarządzanie sprzętem sieciowym za pośrednictwem przeglądarek WWW . Kompleksowe, tzn. zapewniające scentralizowany dostęp do wszystkich urządzeń sieciowych i umożliwiające automatyczne dystrybuowanie raz określonych parametrów pracy do wszystkich lub wybranych przełączników, koncentratorów i routerów.

I choć praktycznie każdy z producentów sieciowych umożliwia już użytkownikom zarządzanie sprzętem sieciowym za pośrednictwem przeglądarki WWW, to tylko nieliczni dostarczają rozwiązania kompleksowe - umożliwiające pełną integrację ze stosowanymi w firmach systemami zarządzania siecią. W ubiegłym miesiącu na rynek wprowadzono dwa takie produkty: pakiet CiscoWorks 2000 firmy Cisco i Optivity NCS firmy Bay Networks.

Rozwiązanie Cisco

CiscoWorks 2000 składa się z dwóch modułów: Resource Manager Essentials (znanego wcześniej jako Cisco Resource Manager) i CWSI Campus. Pierwszy z nich umożliwia zdalne monitorowanie i konfigurowanie urządzeń sieciowych. Umożliwia także wykonywanie aktualizacji zainstalowanego w nich oprogramowania, tworzenie raportów dotyczących przebiegu ich pracy itp. Moduł pozwala też bezpośrednio obejrzeć na serwerze Cisco strony zawierające informacje dotyczące danego urządzenia.

Resource Manager Essentials wzbogacono o zestaw narzędzi XML o nazwie Cisco Management Connection, które umożliwiają programistom rozszerzenie funkcjonalności programu i jego integrowanie z innymi narzędziami, pozwalającymi na realizację zarządzania za pośrednictwem przeglądarki WWW z wykorzystaniem architektury CIM (Common Information Model). Dostarczenie odpowiednich modułów integracyjnych dla Cisco Management Connection zapowiedziało już ponad 20 producentów, w tym Hewlett-Packard, Sun Microsystems, Fujitsu, Computer Associates i Tivoli.

Drugi z modułów wchodzących w skład CiscoWorks 2000, CWSI Campus zastępuje produkt znany pod nazwą CiscoWorks for Switched Networks. Umożliwia on automatyczne budowanie mapy routerów i przełączników pracujących w sieci, kontrolowanie ruchu na styku sieci LAN i WAN, monitorowanie wydajności, a także zarządzanie sieciami wirtualnymi.

Rozwiązanie Bay Networks

Analogiczny system zarządzania urządzeniami sieciowymi, aczkolwiek nie związany tak z siecią WWW jak produkt Cisco, wprowadza na rynek Bay Networks. Optivity Network Configuration System (NCS) 2.0 umożliwi scentralizowane definiowanie polityki przesyłania danych w sieciach komputerowych i automatyczne konfigurowanie wszystkich urządzeń sieciowych zgodnie z wymogami tej polityki. Pakiet pozwala też zdalnie inwentaryzować urządzenia sieciowe i rozsyłać do nich nowe wersje oprogramowania systemowego.

Optivity NCS jest dostępny w cenie ok. 10 000 USD. Identyczną cenę ma CiscoWorks 2000. Ostatni z tych produktów dostępny jest obecnie w wersji dla systemów Windows NT i Solaris. Do końca br. na rynek mają być wprowadzone wersje CiscoWorks dla IBM AIX i HP-UX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200