Poślizg Rambusa

Intel odroczył wprowadzenie chipsetu i820 ze względu na błędy architektury.

Intel odroczył wprowadzenie chipsetu i820 ze względu na błędy architektury.

Intel zawiadomił o problemie związanym z architekturą Rambus i występującym w układzie wspomagającym (chipset) i820. Intel znalazł w nim błąd określany mianem memory-bit error, który ogranicza maksymalną pojemność pamięci w danym systemie i ujemnie wpływa na jej szybkość. Problem dotyczy płyt głównych wyposażonych w 3 gniazda dla pamięci RDRAM - obecność trzeciego złącza (nawet pustego) może powodować utratę danych przesyłanych między pamięcią a procesorem.

Zestaw układów wspomagających i820 jest przeznaczony dla najwydajniejszych modeli komputerów. Obsługuje on szybką 133 MHz systemową szynę danych, port graficzny AGP 4x i nowego typu pamięci Rambus (RDRAM), ale umożliwia także instalację na płycie głównej układów SDRAM.

Wielu producentów przygotowało już komputery z i820 na premierę tego układu. Wyprodukowano ich już ok. 1 mln. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób będzie można skorygować wykryty błąd. Jeśli będzie to wymagało wymiany płyt głównych, operacja taka spowoduje wysokie straty. Intel twierdzi, że przynajmniej w niektórych modelach płyt będzie możliwe zastosowanie specjalnego, taniego układu instalowanego w jednym z gniazd pamięci, który umożliwi poprawne funkcjonowanie systemu. Wielu obserwatorów rynku twierdzi jednak, że producenci sprzętu nie będą poprawiać tej wady w już wyprodukowanych komputerach, sprzedając je z istniejącymi ograniczeniami.


TOP 200