Porządek w standardzie

Zakup firmy DesktopStandard przez Microsoft rozszerza możliwości jego platform związane z zarządzaniem konfiguracją serwerów i komputerów.

Zakup firmy DesktopStandard przez Microsoft rozszerza możliwości jego platform związane z zarządzaniem konfiguracją serwerów i komputerów.

Microsoft postanowił rozszerzyć zestaw narzędzi do zarządzania komputerami i serwerami. W tym celu przejął firmę partnerską specjalizującą się w rozwijaniu rozszerzeń ułatwiających zarządzanie Active Directory i Global Policy w Windows Server 2003. DesktopStandard opracował ok. 20 funkcji rozszerzających możliwości Microsoft Group Policy. Wśród nich są m.in.: zdalna edycja profili Outlook, ustawień TCP/IP dla drukarek, modyfikacja rejestrów, plików .ini, zmiennych środowiskowych, tworzenie i edycja katalogów, skrótów itd.

Narzędzia tej firmy pozwalają nie tylko na zmianę parametrów konfiguracyjnych stacji roboczych i serwerów, ale także na masowe blokowanie określonych procesów, zmian konfiguracyjnych, czynności w systemach, a nawet blokowanie sprzętu, np. możliwość podłączania dysków USB itp., co ułatwia utrzymanie systemów.

Na razie nie wiadomo, czy narzędzia i technologie DesktopStandard zostaną zintegrowane bezpośrednio z Windows, czy też staną się elementem dodatkowym wchodzącym w skład Systems Management Server. W ramach umowy Microsoft nie przejął wszystkich narzędzi DesktopStandard, a jedynie: GPOVault, PolicyMaker Standard Edition, ProfileMaker, Dragnet, Registry Extension, Software Update i Share Manager. Obecnie wiadomo już, że rozwój Software Update nie będzie kontynuowany. Zapowiadana przez DesktopStandard na koniec br. premiera PolicyMaker Change Management też stoi pod znakiem zapytania.

Microsoft zapowiedział kontynuację wsparcia dla użytkowników Software Update przez 6 najbliższych miesięcy, aby mogli przygotować się do wykorzystania jego technologii Microsoft Update Services. Microsoft nie przejął aplikacji PolicyMaker Application Security, która została przekazana firmie BeyondTrust, będącej wcześniej oddziałem DesktopStandard, a teraz uzyskała niezależność.

Najbardziej interesującym dla Microsoft produktem DesktopStandard jest GPOVault. Aplikacja ta została wprowadzona na rynek w 2005 r. i zawiera repozytorium umożliwiające tworzenie, przechowywanie i modyfikowanie wzorców reguł i uprawnień dla różnych grup użytkowników i procesów.

Oprogramowanie oferuje wiele zaawansowanych funkcji pozwalających np. na przydzielanie różnym administratorom odpowiedzialności za tworzenie i edycję określonych pojedynczych wzorców GPO, a także bieżące kontrolowanie aktywności użytkowników i administratorów. GPOVault jest dostępny w tzw. wersji Enterprise, która jest aplikacją serwerową, oraz bezpłatnej w wersji klienckiej, która jest modułem typu plug-in dla konsoli GPMC.

Wielki popyt na zarządzanie

W roku finansowym 2005 DesktopStandard odnotował rekordowy wzrost wartości obrotów o 107%, w tym aż 210% wzrostu sprzedaży oprogramowania do zarządzania GPO. Podobne prognozy dotyczą nadchodzących lat. Firma ma ok. 3 tys. klientów. Transakcję zakupu DesktopStandard przez Microsoft sfinalizowano 29 września, ale jej warunki finansowe nie zostały ujawnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200