Portret programisty w Antybadaniu

Programiści szukają równowagi między pracą a życiem prywatnym, zaskakująco wielu nauczyło się programowania samodzielnie, a ponad połowa chętnie zwiedzałaby świat, gdyby nie konieczność pracy – wynika z Antybadania 2020, przeprowadzonego przez Just Join IT.

Portret programisty w Antybadaniu

Programiści lubią swoją pracę – aż 76% respondentów Antybadania uważa, ze ich praca jest ciekawa. Daje też możliwości rozwoju – 44% osób, które na co dzień pracują w IT, po godzinach tworzy swój własny projekt.

Aż 3 na 5 uczestników badania zaczynało naukę samodzielnie, a jedynie 35% zaczynało uczyć się IT na studiach. „Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek” – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Zobacz również:

  • Dynamic Island - dzięki Apple programiści mają więcej pracy
  • Software developer zarobi najwięcej w trzech branżach

Do wejścia w branżę IT większość skłoniła fascynacja technologią (80%) i „tworzenie czegoś z niczego” (53%). Istotne były również perspektywy rozwoju zawodowego i wysokie zarobki (po 50% wskazań). Dla 76% obecna praca jest zdecydowanie lub raczej ciekawa, ale 6% kwituje swoje zajęcie stwierdzeniem „szkoda gadać”. Jakie mogą być największe wady potencjalnych pracodawców? Niskie zarobki (74% wskazań), przestarzała technologia (62%), nieatrakcyjne projekty (59%). W samej pracy najbardziej irytujące są niejasne projekty (54%), spaghetti code (49%), źle napisana dokumentacja (49%), nierealne terminy (46%). Na kolejnych miejscach znalazły się rozpraszacze, takie jak komunikatory, udział w spotkaniach i kontakty z klientami.

Wśród uczestników badania jedną piątą stanowiły osoby z mniej niż rocznym komercyjnym doświadczeniem w pracy w IT.

Programiści są otwarci na pracę za granicą – aż 43% wyraża gotowość do takiej zmiany, a ponad 9% aktywnie przygotowuje się do wyjazdu. Gdyby nie musieli pracować i zarabiać, wybierali by zwiedzanie świata (58%) i pracę w IT dla własnej satysfakcji (42%).

Jakich języków zamierzają się uczyć w najbliższym czasie? To przede wszystkim Python (30%), Javascript (28%), Typescript (21%), Java (15%), C# (13%), Kotlin (13%), GO (12%), zaś 10% nie zamierza uczyć się żadnego.

Z jakich aplikacji najchętniej korzystają programiści? Na pierwszym miejscu są komunikatory – 86% wskazań, kolejne pozycje to aplikacje mailingowe (79%), komunikacja (68%), muzyzne (62%), zamawianie jedzenia (60%) i finanse (57%).

Bardzo ważna jest równowaga między pracą a życiem prywatnym – aż 57% uczestników badania pracuje po 6-8 godzin dziennie. Wolny czas poświęcają filmom i serialom (67%), sportowi – 43% uprawia go regularnie, a podobny odsetek – sporadycznie. Niemal 58% gra w gry komputerowe, a połowa słucha muzyki. Na urlop najchętniej wyjeżdżają za granicę (52%) lub w polskie góry (38%).

Chętnie robią zakupy przez internet, najpopularniejsze jest Allegro (82%) i x-kom (50%). Co trzeci robi zakupy na chińskich platformach jak Alibaba/Aliexpress, a 31% - w sklepie internetowym Empik.

Portret programisty w Antybadaniu

Filmowy stereotyp programisty to geek, który cały dzień spędza przed komputerem i mieszka z rodzicami. Jednak jak pokazują wyniki Antybadania, zaledwie 16% programistów mieszka z rodzicami, a aż 27% deklaruje, że skupiliby się na rodzinie, gdyby nie konieczność zarabiania pieniędzy. Kto jest najlepszym przyjacielem programisty? Aż 65% zamierza adoptować zwierzę, natomiast spośród tych, którzy już mieszkają z czworonogiem, 21% ma psa, a 19% - kota.

„W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać” – komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT.

Całe Antybadanie jest dostępne do pobrania: justjoin.it/report

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200