Portale społecznościowe jako źródło i motyw przestępstw

Pomoże tylko zdjęcie

Portale społecznościowe jako źródło i motyw przestępstw

Zagrożenia i skutki

Użytkownicy portali społecznościowych nie dysponują skutecznymi narzędziami pozwalającymi na zweryfikowanie tożsamości innej osoby. Praktycznie jedynym gwarantem autentyczności danego profilu mogą być umieszczone na nim zdjęcia. Sposób ten nie sprawdzi się w przypadku, kiedy dodaje się znajomych do swojego profilu ze względu na tę samą datę urodzenia, to samo nazwisko czy nawet ukończoną tę samą uczelnię, ale w innych latach. A jest to bardzo często spotykane kryterium wyboru znajomych w portalach społecznościowych.

Informacja już po szkodzie

Faktem jest, że dopóki sam przestępca nie potwierdzi, że jego cel i ofiara zostały przez niego wybrane dzięki informacjom gromadzonym w portalach społecznościowych, dopóty nie będziemy

wiedzieli, czy rzeczywiście stanowią one jakiekolwiek zagrożenie. Niestety, potwierdzenie takie może wystąpić już po zdarzeniu. Czy warto jednak czekać, aż takie potwierdzenie kiedyś nadejdzie, czy też lepiej jest zapobiegać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zbytnie przechwalanie się swoją zamożnością, pracą lub detalami osobistymi obróci się dla nas w wielką tragedię?

Kom. dr inż. Andrzej Machnacz pracuje w Komendzie Głównej Policji.

Co mówi prawo?

Pomimo że zasadniczą formą popełnienia przestępstwa jest jego dokonanie, to jednak zgodnie z prawem odpowiedzialność karną można ponieść również za dopuszczenie się usiłowania, a w niektórych przypadkach - przygotowania przestępstwa. Zgodnie z art. 16 § 2 k.k. przygotowanie do przestępstwa jest karalne tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi, przez co ogólną zasadą jest bezkarność przygotowania.

W przypadku, kiedy pozyskiwane informacje przez przestępców, zgodnie z art. 168 k.k., nie dotyczą przestępstw przeciwko pokojowi i ludzkości, a także przeciwko państwu i bezpieczeństwu powszechnemu, czy też zgodnie z art. 310 § 4 k.k. nie służą do fałszowania pieniędzy, ich działania nie będą karalne. Można zatem przypuszczać, że bezkarnie będą się czuły osoby pozyskujące informacje z portali i innych źródeł, w celu zaplanowania kradzieży, wymuszenia, szantażu, porwania i związanego z tym grożenia śmiercią. Na etapie samego procesu pozyskiwania danych z portali nie ma znaczenia, że maksymalna kara za grożenie śmiercią drugiej osobie to 10 lat, gdyż pozyskiwanie informacji nie będzie traktowane jako przygotowanie do przestępstwa - nie wyczerpuje żadnej jego formy stadialnej w myśl obecnie obowiązujących przepisów.


TOP 200