Portale na parkiet

Co najmniej cztery firmy prowadzące portale internetowe mają zamiar zadebiutować w tym roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Plany w ubiegłym tygodniu ogłosiły Hoga.pl i Interia.pl, a wcześniej poinformowały o nich Arena.pl i Wirtualna Polska.

Hoga.pl SA otrzymała już aprobatę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na dwie emisje: 2 mln akcji serii D dla inwestorów zewnętrznych i 200 tys. akcji serii E dla pracowników firmy. Hoga.pl nie określiła jeszcze ceny akcji. Przedstawiciele firmy szacują, że pozyskają kilkadziesiąt milionów złotych.

Środki z publicznej emisji akcji zostaną przeznaczone głównie na rozwój usług. Mają powstać: wirtualna galeria handlowa dla klientów indywidualnych i giełda elektroniczna dla przedsiębiorstw. Do końca marca br. powstanie Internetowa Giełda Nieruchomości. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup oprogramowania, w tym rozwiązań umożliwiających uruchomienie systemu bezpłatnych kont pocztowych. Emisja ma także pozwolić na przeprowadzenie dużej kampanii reklamowej.

Docelowo 50% przychodów portalu Hoga.pl ma pochodzić z reklam oraz sprzedaży towarów i usług w sklepie internetowym. Pozostała część to środki uzyskane dzięki budowie systemów handlu elektronicznego dla przedsiębiorstw i prowizji od obrotu dokonywanego za ich pośrednictwem.

Interia.pl, której udziałowcami są ComArch SA i radio RMF FM, przeprowadzi publiczną subskrypcję w połowie stycznia br. Inwestorom zostanie zaoferowanych 1,6 mln akcji serii E. Pozyskane fundusze firma przeznaczy na wdrożenie nowych systemów informatycznych, rozwój usług portalu i promocję marki Interia.pl. Firma zamierza także przejmować spółki internetowe.


TOP 200