Portal w rakach

Twórcy portalu Arena.pl mieli komfortową sytuację przy tworzeniu zaplecza technicznego serwisu internetowego - dysponowali doświadczeniem zdobytym w poprzedniej firmie, niemałymi funduszami i mogli wszystko zaprojektować od podstaw.

Twórcy portalu Arena.pl mieli komfortową sytuację przy tworzeniu zaplecza technicznego serwisu internetowego - dysponowali doświadczeniem zdobytym w poprzedniej firmie, niemałymi funduszami i mogli wszystko zaprojektować od podstaw.

Tworząc portal Arena.pl zbudowano nowoczesne środowisko sieciowe, które może być zarządzane przez stosunkowo niewielką liczbę specjalistów. Wybór konkretnych rozwiązań poprzedziły trwające kilka miesięcy testy. Jako podstawowy element platformy sprzętowej wybrano serwery Intela. Zainstalowano ich ponad 40 - wszystkie w modularnych zestawach zamontowano w szafach typu rack. "Homogeniczność przyjętych rozwiązań pozwala na szybsze usuwanie awarii. Jeśli mamy jednolite serwery, problemu nie stwarza usunięcie uszkodzonego czy dodanie nowego serwera w przypadku nagłego wzrostu obciążenia. Warto pamiętać, że w polskich warunkach dostawa sprzętu trwa zazwyczaj minimum 6 tygodni" - twierdzi Leszek Bogdanowicz, prezes Arena.pl, odpowiedzialny za technologię portalu. Jednorodność serwerów oznacza łatwiejszą administrację, a także wyeliminowanie zjawiska "ludzi niezastąpionych", gdzie tylko jeden administrator zna konkretną maszynę.

Siedziba na UW

Partnerem Areny zostało uniwersyteckie Interdyscyplinarne Centrum Modelowania (ICM). Współpraca realizowana jest na zasadach komercyjnych. Arena przejmując od ICM wyszukiwarkę Infoseek uzyskuje dane o prognozie pogody o dużym współczynniku sprawdzalności (przygotowywane na superkomputerach Cray Research) oraz dzierżawi pomieszczenie, w którym umieszczono główny mechanizm portalu.

Serwerownię znajdującą się na warszawskiej Ochocie podłączono światłowodem do węzła internetowego przy ul. Pięknej. Tam też uruchomiono bezpośrednie łącza do operatorów internetowych korzystających ze znajdującego się w tej centrali punktu wymiany ruchu. Dzięki dołączeniu do europejskiej sieci szkieletowej Ebone, portal jest równie łatwo dostępny dla użytkowników korzystających z usług różnych operatorów. Wymagało to uruchomienia przez Arenę własnego systemu autonomicznego (AS) zapewniającego właściwe routowanie pakietów. "Nie jest to aż tak bardzo skomplikowane od strony technicznej, lecz wymaga trudno dostępnej wiedzy o tym, co należy zrobić" - mówi Leszek Bogdanowicz.

Serwerownia w ICM jest zamkniętym i klimatyzowanym pomieszczeniem. Najczęściej nie ma tam nikogo - administratorzy pracują bowiem zdalnie z Sopotu! "Połączyliśmy siecią VPN nasze biura w Trójmieście, Warszawie i Krakowie. Znalezienie dobrej i lojalnej kadry jest łatwiejsze w innych miastach niż w Warszawie" - uważa Leszek Bogdanowicz.

Każdy swoje

Wyświetlaniem strony głównej steruje osobny serwer. Współpracują z nim serwery, na których jest przechowywana zawartość poszczególnych serwisów portalu (tzw. bazy kontentowe) oraz serwery obsługujące poszczególne usługi (poczta darmowa, chat itd.). Obecnie obciążenie poszczególnych serwerów nie przekracza 25%. "Szacowanie wydajności prowadziliśmy poprzez analizę różnych case study dostarczonych przez producentów sprzętu i oprogramowania" - twierdzi Leszek Bogdanowicz. W centralnej bazie jest przechowywana informacja o każdym użytkowniku identyfikowanym poprzez mechanizm cookie. Pozwala ona na bieżącą aktualizację wiadomości wyświetlanych na stronach wysyłanych do użytkownika o dowolne dane pochodzące z różnych baz i serwisów portalu (np. informację o nadejściu poczty).

Osobno funkcjonują serwery redakcyjne, na których jest przygotowywana zawartość serwisów informacyjnych i tematycznych. Redaktorzy pracują poprzez przeglądarki WWW, w których w formatkach widocznych na stronach WWW wpisują informacje, ich tytuły i części opisowe. "Przy przechowywaniu informacji w bazie stosujemy podejście obiektowe - z każdym elementem zawar- tości związane są metody jego wyświetlania, inne np. dla użytkownika czy redaktora" - wyjaśnia Leszek Bogdanowicz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200