Porozumienie wokół NT

Hewlett-Packard i Microsoft podpisały umowę dotyczącą wspólnych działań w zakresie Windows NT.

Hewlett-Packard i Microsoft podpisały umowę dotyczącą wspólnych działań w zakresie Windows NT.

Hewlett-Packard będzie sprzedawać, świadczyć pomoc techniczną i integrować sieciowy system operacyjny Windows NT ze swoimi produktami i usługami. Ponadto zamierza w dalszym ciągu tworzyć rozwiązania zapewniające współpracę między różnymi środowiskami komputerowymi, w tym opracować narzędzia umożliwiające migrację do Windows NT z innych systemów operacyjnych m.in. HP UX. Ostatnim elementem ogłoszonego w ubiegłym tygodniu porozumienia z Microsoft Corporation jest współpraca przy tworzeniu rozwiązań i usług mających obniżyć koszty użytkowania sprzętu komputerowego w przedsiębiorstwach.

Mieszane uczucia

"Klienci coraz chętniej zaczynają stosować Windows NT Server i coraz częściej domagają się jego integracji z całym środowiskiem komputerowym" - powiedział Bill Gates, dyrektor generalny i prezes Microsoft Corp., podczas konferencji. Entuzjazm Billa Gatesa podzielał Lewis Platt, dyrektor generalny Hewlett-Packarda. "Podpisana umowa pozwoli HP stać się liderem rynku, zarówno w zakresie Windows NT, systemów unixowych, jak i heterogenicznych rozwiązań dla przedsiębiorstw" - twierdzi Lewis Platt.

Wielu amerykańskich analityków rynku wypowiadających się na łamach prasy komputerowej podeszło jednak sceptycznie do podpisanej umowy. Przede wszystkim zwracano uwagę na to, że stawia ona pod znakiem zapytania zobowiązania Hewlett-Packarda w stosunku do własnego unixowego systemu operacyjnego, HP-UX. Według International Data Corporation (IDC), Hewlett-Packard jest nadal zdecydowanym liderem unixowego rynku dla przedsiębiorstw i posiada w nim ponad 50% udział.

Obawom analityków stanowczo zaprzecza Lewis Platt, twierdząc, że wspieranie przez HP jednego systemu operacyjnego nie oznacza rezygnacji z własnego systemu. "Jak wiadomo, HP nie było do tej pory zaangażowane w żadne święte wojny między systemami operacyjnymi. Będąc jednak jedną z największych firm komputerowych na świecie, może sobie pozwolić na wspieranie, zarówno Windows NT, jak i HP-UX" - stwierdził dyrektor HP.

"HP-UX jest tylko jedną z odmian Unixa, dla której HP będzie oferować usługi migracyjne" - powiedziała Janet Beyers, dyrektor Hewlett-Packarda w zakresie światowego programu wspierania partnerów. "Przede wszystkim stymulują nas klienci, którzy domagają się współistnienia Windows NT z HP-UX" - dodała. "HP jest nadal w pełni zaangażowany w rozwój HP-UX. Nie może jednak nie dostrzegać faktu, że Windows NT zaczyna odgrywać coraz większą rolę na rynku systemów operacyjnych dla przedsiębiorstw" - stwierdził jeden z analityków.

"Dla HP jest to dramatyczna zmiana frontu" - twierdzi Traci Bair, jeden z dyrektorów IDC. "Powody tej zmiany to: jeden - mniej prawdopodobny - związany ze strategią współistnienia, i drugi - bardziej prawdopodobny - związany z żądaniami klientów HP domagających się aplikacji i usług w zakresie Windows NT".

Poza tego rodzaju wątpliwościami nie da się także ukryć faktu, że podpisana umowa rzuca cień na partnerstwo Microsoftu z Digital Equipment Corp. "Do tej pory Digital był strategicznym partnerem serwisowym Microsoftu. Czy nim pozostanie nadal - nie wiadomo" - mówi jeden z analityków IDC. W ubiegłym roku Digital sprzedał najwięcej licencji Windows NT Server w powiązaniu z własnymi serwerami z procesorami Intela i Alpha.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200