Porozmawiajmy o informatyzacji
-
- Monika Tomkiewicz,
- 08.03.2011
W Polsce narzeka się na brak publicznej dyskusji o projektach IT prowadzonych przez polskie ministerstwa. Zebraliśmy pytania od czytelników, które przesłaliśmy do MSWiA. Opisujemy, co dzieje się w kluczowych projektach i zachęcamy do dyskusji.

Poprawianie mojego państwa
W sprawach informatyzacji dzieje się wiele, ale ewidentnie brakuje publicznej debaty. A przecież jest wiele miejsca na dyskusję o wdrażaniu projektów nadzorowanych przez MSWiA, inne resorty, a także strategiach sektorowych.
ePUAP w nowej szacie
Z rokiem 2011 MSWiA uruchomiło nową wersję strony portalu ePUAP. Zmiany miały sprawić zwiększenie wygody korzystania z usług elektronicznych przez obywateli i ułatwienie świadczenia takich usług przez podmioty publiczne.
Trwa jeden z największych przetargów w administracji publicznej
MSWiA ogłosiło przetarg na dostarczenie kart chipowych na potrzeby projektu PL.ID. Zgłosiło się sześć firm, które walczą o jeden z największych kontraktów ostatnich lat. Przetarg ma być wart prawie 400 mln zł.
E-administracja w oczach internautów
Nieszczęsny ePUAP
MSWiA pisze wprawdzie, że "platforma ePUAP udostępnia bezpłatnie dla administracji publicznej bardzo rozbudowaną listę funkcjonalności, wśród których znajdują się m.in. Elektroniczna Skrzynka Podawcza, Katalog Usług udostępniający usługi według różnych kategorii i zdarzeń życiowych, usługi formularzowe umożliwiające budowanie i zarządzanie formularzami, płatności elektroniczne, możliwość składania i weryfikacji podpisu elektronicznego, usługi koordynacyjne i komunikacyjne". Na ePUAP udostępnionych jest 60 usług zbudowanych przez MSWiA i ok. 300 usług udostępnionych samodzielnie przez podmioty administracji publicznej.
Na ile jednak są one wykorzystywane? W bardzo niewielkim stopniu. Obywatele bowiem - aby załatwiać sprawy urzędowe przez ePUAP - nadal potrzebują e-podpisu. Niestety, do dziś nie doczekali się tzw. zaufanego profilu, zastępującego podpis kwalifikowany. Tymczasem dwie ustawy o e-podpisach ułatwiające korzystanie z nich - projekty poselski i rządowy - utknęły w komisjach sejmowych i nie widać szans, aby przed wyborami którąś z nich przyjęto. Tymczasem w 2009 r. Witold Drożdż, ówczesny podsekretarz stanu w MSWiA odpowiedzialny za informatyzację, mówił, że e-usługi na platformie ePUAP będą promowane po wejściu w życie ustawy o profilu zaufanym. Jest rok 2011, a prace nad wprowadzeniem rozporządzenia wciąż trwają. Jednocześnie MSWiA chwali się kolejnymi dostępnymi usługami, z których nikt nie będzie korzystał.
usług łącznie udostępniają urzędy korzystające z ePUAP, praktycznie nikt z nich jednak nie korzysta, bo brak tzw. profilu zaufanego.
Oczekiwane nowe dowody
Resort spraw wewnętrznych tłumaczy, że projekt PL.ID to nie tylko wdrożenie elektronicznego dowodu osobistego umożliwiającego uwierzytelnianie i identyfikację obywatela w systemach IT jednostek sektora administracji publicznej. "Zakres prac, który zostanie wykonany w projekcie, jest szerszy. Wymienić tu należy budowę centralnej szyny integracyjnej, nowych rejestrów państwowych czy znaczącą modyfikację rejestrów już istniejących. Obecnie projekt znajduje się na etapie budowy infrastruktury IT potrzebnej do wymiany informacji pomiędzy warstwą gminną i centralną. Trwają też prace związane z modyfikacjami systemów IT niezbędnych do realizacji przyjętych w projekcie celów" - pisze w odpowiedzi na pytanie nasze i czytelników Computerworld MSWiA.