Poradnik: jak kupić laptopa do filmów HD

Odpowiadamy na pytanie, czym się kierować przy wyborze laptopa do oglądania oraz edycji filmów w wysokiej rozdzielczości. Prezentujemy najciekawsze modele.

Zaprezentowane przez nas konfiguracje notebooków w zupełności wystarczą, by zastąpić odtwarzacz Blu-ray podłączony do telewizora a w podróży dadzą namiastkę kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Choć mają napęd Blu-ray, warto pamiętać, że wielu użytkowników korzysta przede wszystkim z filmów (często w rozdzielczości Full HD) pobieranych z Internetu w formatach DivX HD, czy MKV. Dla nich idealnym wyborem będą konstrukcje z dwurdzeniowymi procesorami lub wyposażone w karty graficzne, wspomagające odtwarzanie materiałów w wysokiej rozdzielczości.

Niestety laptopy pełniące funkcję multimedialnego centrum to dosyć drogie urządzenia, czasami nawet kosztują więcej niż markowe komputery do grania (droższy napęd optyczny, matryca). Najdroższe są konstrukcje wyposażone w ekrany Full HD (o rozdzielczości 1920x1080 pikseli), z mocnymi czterordzeniowymi procesorami (idealne do obróbki materiałów Full HD). Trudno będzie też znaleźć komputer z Blu- -rayach w cenie do 3000 zł.

Zobacz również:

  • Stare routery D-Link z poważną luką w zabezpieczeniach
  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • Wyjaśniamy kluczowe różnice pomiędzy USB3 i USB4

Najważniejsze elementy laptopa kinomana

Gniazda

Notebook jest konstrukcją zamkniętą, tzn. nie został zaprojektowany z myślą o rozbudowie. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co dostajesz "na dzień dobry".

Wi-Fi - bez sieci bezprzewodowej ani rusz, więc upewnij się, że w laptop wbudowano kartę Wi-Fi. Model A.D. 2009 obsługuje standardy a/g/n, chociaż czasem trafiają się urządzenia ze starszymi modułami, nieuwzględniające specyfikacji 802.11n.

Bluetooth - powszechnie stosowany w komórkach i palmtopach, a także akcesoriach typu słuchawki, myszy, klawiatury. Doskonały do bezprzewodowego łączenia urządzeń na krótką odległość, obecnie w wersji 2.0 o wyższym transferze i większym zasięgu niż wersja 1.2.

LAN - szybkość kontrolera przewodowej sieci Ethernet ma znaczenie wówczas, gdy w twoim miejscu pracy lub domu sieć lokalna może osiągać przepustowość 1 Gb/s. Jeżeli masz w domu kilka komputerów, które połączyłeś w sieć, sprawdź, jaką szybkość obsługują ich karty LAN.

USB - dwa gniazda tego interfejsu to niezbędne minimum, ale generalnie notebook powinien mieć trzy lub cztery takie porty, z czego przynajmniej jeden umieszczony w innym miejscu obudowy niż pozostałe, najlepiej z przodu lub boku urządzenia.

eSATA - Serial ATA, czyli najszybsza magistrala dla twardych dysków i napędów optycznych, powoli zaczyna wychodzić na zewnątrz w postaci portu eSATA. Od wersji wewnętrznej różni się solidniejszą budową złącza (wtyczki i gniazdka), a ponadto gwarantuje tzw. wymianę na gorąco.

HDMI - za sprawą boomu na telewizory LCD cyfrowy interfejs audio/wideo HDMI staje się obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego. Tak samo jest z laptopami, które coraz częściej mają ten port. Zdecydowanie opłacalna inwestycja.

S/PDIF - to cyfrowe, wielokanałowe wyjście audio z czasem zostanie zapewne wyparte przez HDMI, ale na razie jest najprostszym i najtańszym sposobem na uzyskanie porządnego dźwięku z notebooka - o ile masz sprzęt dekodujący typu amplituner z zestawu kina domowego bądź aktywne głośniki dookólne z dekoderem dźwięku 5.1.

Ekran

Najlepiej gdyby miał matrycę o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Co do jego przekątnej, to w 15,4-calowych monitorach pracujących w takiej rozdzielczości czcionki na ekranie będą mikroskopijne, a ikonki - niewielkie. Pomyślmy więc o 17 calach. Koniecznie sprawdźmy też sami w sklepie, czy obraz prezentowany w konkretnym modelu nam odpowiada.

Pamięć

Współczesny komputer pracujący z Vistą powinien mieć co najmniej 2 GB pamięci RAM, a multimedialny - 4 GB, czyli tyle, ile maksymalnie potrafią obsłużyć 32-bitowe systemy.

Napęd Blu-ray

Choć filmy wysokiej rozdzielczości zapisane na płytach Blu-ray nie podbiły rynku tak szybko jak DVD, to ich czytnik powinien znaleźć się w komputerze prawdziwego kinomana. Filmów na Blu-ray przybywa bowiem z każdym miesiącem, a ich ceny wolno - ale spadają.

Procesor

Gdy zależy nam tylko na odtwarzaniu filmów Full HD, w zupełności wystarczy dowolna jednostka dwurdzeniowa Intela z serii Intel Core 2 Duo lub nowszej - Core i3. Model Core i3 330 M ma zintegrowany układ graficzny i kontroler pamięci, a przez to jest energooszczędny i nie wymaga użycia głośnych układów chłodzących, dlatego wydaje się najlepszym wyborem. Tym, którzy laptop traktują jak domowe studio multimedialne i chcieliby się zająć obróbką filmów, polecamy wydajniejsze jednostki czterordzeniowe. Z nowszych na uwagę zasługuje model Core i7 720QM, 1,6 GHz. To mocna jednostka, obsługująca osiem wątków jednocześnie (cztery rdzenie plus technologia HyperThreading).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200