Pora na Pentium MMX

Testy komputera TCH Winner wykazują, że procesor MMX oferuje nową jakość.

Testy komputera TCH Winner wykazują, że procesor MMX oferuje nową jakość.

Trzecia generacja procesorów Pentium - Pentium MMX została przez Intela oficjalnie wprowadzona do sprzedaży już 8 stycznia br.. Układy Pentium MMX 200 MHz są, m.in. dzięki podwojonej pamięci cache - 2 x 16 KB zamiast 2 x 8 KB, nieco szybsze od Pentium 200 MHz (o 10%-20%, jak wykazują "klasyczne" testy). Wewnętrzne układy Pentium MMX są zasilane napięciem 2,8 V i procesor zużywa mniej mocy niż poprzednie konstrukcje. Jednocześnie dysponuje on zestawem instrukcji rozszerzonym o 57 nowych multimedialnych funkcji MMX, które są przeznaczone przede wszystkim do obsługi wyświetlania grafiki, dźwięku i telekomunikacji.

Jednym z hamulców wzrostu popularności systemów z układami MMX jest mała liczba dostępnych programów, które mogą wykorzystywać funkcje MMX. Dopiero jednak korzystanie ze specjalnie dla MMX skompilowanego oprogramowania pozwala na pełne wykorzystanie jego możliwości - aplikacje mogą nawet kilka razy szybciej (kilkaset procent!) realizować niektóre funkcje multimedialne.

Testowanie MMX

Komputery z procesorem Pentium MMX zostały zaprezentowane dość szybko również na polskim rynku i już wprowadzono je do sprzedaży. W jakim stopniu procesor MMX jest lepszy od "zwykłego" Pentium? Aby odpowiedzieć na to pytanie przeprowadziliśmy testy wydajności komputera TCH Winner, w którym zainstalowano kolejno Pentium 200 MHz oraz Pentium MMX 200 MHz. Do testów wykorzystano oprogramowanie Intel Media Benchmark.

Testowany komputer TCH Winner jest wyposażony w płytę główną Asustek P55TVP4. Najpierw zainstalowano na niej standardowy obecnie procesor Pentium 133 MHz, a następnie Pentium 200 MHz i Pentium MMX 200 MHz. Program testujący Intel Media Benchmark uruchamia kolejno cztery grupy aplikacji - sekwencję wideo MPEG, przetwarzanie obrazów, program z grafiką trójwymiarową i kilka klipów audio.

Pierwszy z prezentowanych wyników testu wskazuje procent wykorzystania procesora w trakcie odtwarzania pliku audio MPEG. Dla Pentium 133 MHz wartość ta wynosi ok. 40%. Ocena wydajności przetwarzania czterech multimedialnych plików jest w tym przypadku wyrównana i wynosi ok. 110 jednostek.

Aby uzbroić testowany komputer w procesor Pentium 200 MHz, wystarczy, zgodnie z dokumentacją, zmienić na płycie dwie zwory i po eliminacji ładunków elektrostatycznych przez specjalną, uziemiającą opaskę zakładaną na nadgarstek, bezpiecznie wyjąć stary i zainstalować nowy procesor. W odróżnieniu od ceramicznego poprzednika, układ Pentium 200 MHz ma obudowę z widocznym lustrzanym chipem połączonym krawędziowo z plastikową oprawką za pomocą utwardzonej, srebrzystej pasty.

Test Intel Media Benchmark wykazał, że komputer wyposażony w ten szybszy procesor pracuje średnio o 20% wydajniej. W czasie odtwarzania pliku audio MPEG procesor był zajęty w 30%.

Procesor Pentium MMX jest oferowany wraz z zestawem montażowym, który obok procesora zawiera wentylator oraz strzykawkę z szarym, gęstym smarem o wysokiej przewodności cieplnej (thermal grease). Przy instalacji układu zalety ujawnia płyta Asustek. Zwykle, aby zainstalować procesor MMX, trzeba za pośrednictwem systemu zwór na płycie zmienić napięcie zasilające na 2,8 V. Płyta P55TVP4 w sposób automatyczny wykrywa procesor zasilany niższym napięciem i ustawia odpowiednie napięcie w module VRM (Voltage Regulator Module). Dzięki temu wystarczy wyjąć stary procesor i w jego miejsce włożyć nowy. Aby zapewnić dobre odprowadzanie ciepła, należy jednak lustrzaną część oprawki procesora posmarować smarem o wysokim przewodnictwie cieplnym, a po nałożeniu i dociśnięciu wentylatora, zatrzasnąć odpowiednie zaczepy.

Wyniki testu Intel Media Benchmark uruchomionego na platformie Pentium MMX są imponujące. Szybkość obsługi programu z grafiką 3D była wprawdzie na tym samym poziomie co dla Pentium 200, ale pozostałe aplikacje są wykonywane średnio o 250% szybciej, a przetwarzanie obrazów jest nawet o 500% wydajniejsze! W czasie odtwarzania klipu MPEG audio procesor był zajęty tylko w ok. 11%.

W efekcie komputer TCH Winner, po prostej wymianie procesora, stał się dla programów zgodnych z MMX silną stacją graficzną.

Po ocenie właściwości technologii MMX, należałoby tylko życzyć użytkownikom komputerów PC, żeby procesory MMX były tańsze i więcej producentów oprogramowania dla zastosowań multimedialnych skorzystało z tej technologii. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że od 3 marca dostępne są procesory OverDrive MMX przeznaczone do upgrade'u komputerów wyposażonych w starsze wersje płyt głównych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200