Popularność Windows XP szybko spada

Liczba użytkowników systemu Windows XP spadła w sierpniu bieżącego roku o 3,5%, w porównaniu z lipcem. Na pierwszy rzut oka to niewiele, ale firma analityczna Net Applications podkreśla, że to największy w historii spadek popularności XP (odnotowany w ciągu 1 miesiąca).

Obecnie z systemu tego korzysta ok. 33,7% użytkowników komputerów PC (i ok. 36,9% wszystkich użytkowników korzystających z systemów z rodziny Microsoft Windows). Wyraźny spadek popularności archaicznego XP nie wpłynął jednak zasadniczo na udział w rynku całej rodziny Windows – owe 3,5% zostało nadrobione przez rosnącą popularność Windows 7 (który stanowi już ok. 50% wszystkich używanych kopii Okien) oraz Windows 8 (z udziałem w rynku na poziomie 8,4%).

Warto zaznaczyć, że znikanie z rynku Windows XP jest zdecydowanie na rękę Microsoftowi – koncern od kilku lat robi co może, by zachęcić użytkowników do migracji do nowszych wersji Windows (najpierw Visty, później 7 i ostatnio 8). Do niedawna nie bardzo  się to udawało, bowiem wiele osób ceni XP za stabilność, uniwersalność i rozsądne wymagania sprzętowe – szybsze odchodzenie od tej wersji zaczęło się dopiero niedawno (jednym z powodów było nagłośnienie faktu, iż w kwietniu przyszłego roku kończy się okres świadczenia wsparcia technicznego dla XP).

Zobacz również:

  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?
  • Microsoft zaliczył poważną wpadkę
  • Chwila nostalgii - Windows 10 z interfejsem rodem z Windows XP

Zdaniem analityków, odchodzenie w przeszłość XP wiąże się przede wszystkim z wymianą komputerów na nowe – większość osób kupuje obecnie komputery z preinstalowanym systemem operacyjnym.

Dodajmy, że w Polsce popularność Windows XP jest poniżej średniej światowej – z systemu tego korzysta niespełna 30% użytkowników (wedle danych serwisu Ranking.pl). Gwoli ciekawostki można jednak odnotować, że w ostatni miesiącu popularność tego OS-u nad Wisłą nieznacznie… wzrosła.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200