Poprzeczka wysoko

Duży nacisk kładzie się na wsparcie i rozwój kompetencji w zakresie IT wśród użytkowników usług administracji publicznej w grupie 50+. Dotyczyć ma to także ludzi młodych i obejmować programy nauczania oraz rozwoju zawodowego. Planowane jest też zapewnienie dostępu do Internetu i kształtowanie niezbędnych umiejętności wśród osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodów ekonomicznych, niepełnosprawności itp. Miarą realizacji zadania będzie zwiększenie odsetka osób w wieku 55-74 lata, które prezentują podstawowy poziom umiejętności obsługi Internetu z 18% do 30%.

Projekty związane z e-Społeczeństwem to także, według nowego Planu Informatyzacji Państwa, zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z systemów teleinformatycznych oraz zapobieganie cyberprzestępczości. Zgodnie z PIP wspierane mają być rozwiązania w zakresie komunikacji elektronicznej polegające na przekazywaniu komunikatów o lokalnych zagrożeniach skażeniem środowiska, zagrożeń w ruchu lądowym itp. Planowane jest stworzenie systemu teleinformatycznego udostępniającego dane o zagrożeniach.

Przeprowadzona ma też być informatyzacja zarządzania drogami publicznymi na potrzeby poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska zgodnie z koncepcją rozwoju Inteligentnych Systemów Transportowych. Usprawniona zostanie obsługa wywołań na numery alarmowe w ramach systemu powiadamiania ratunkowego. W trakcie budowy jest Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna dla obsługi numeru alarmowego 112. Kontrakt na jej budowę podpisano w połowie 2010 r.

Rozszerzana ma być - wśród obywateli i urzędników - wiedza w zakresie postępowania w przypadku stwierdzenia incydentów bezpieczeństwa teleinformatycznego. Miarą realizacji tego zadania będzie zwiększenie odsetka osób w wieku 16-74 lat, które używają i aktualizują oprogramowanie do ochrony komputera osobistego i danych z 49% do 90%.

Plan Informatyzacji Państwa zakłada upowszechnienie zastosowania technologii teleinformatycznych w ochronie zdrowia, środowiska, kulturze i handlu. Planowane jest m.in. wykorzystanie technologii teleinformatycznych do monitorowania, modelowania i kontroli zjawisk zachodzących w środowisku naturalnym i antropogenicznym. Usprawniony zostanie również proces udostępniania informacji o środowisku przyrodniczym. Powstaną dwa rejestry dotyczące środowiska przyrodniczego udostępnione przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną. Jednocześnie zwiększy się średnia liczba użytkowników Geoportalu korzystających ze zbiorów i usług danych przestrzennych z 500 do 1800 osób dziennie.

Wśród wymienianych celów znajdują się także digitalizacja - przechowywanych obecnie w postaci analogowej - zasobów informacyjnych. Powstać ma też elektroniczna platforma konsultacyjna usług telemedycznych. Docelowo do 15% zwiększy się odsetek osób w wieku 16-74 lat, które umawiają wizyty lekarskie przez Internet i zasięgają porady lekarskiej online.

Więcej na stronie: www.computerworld.pl/news/374143.html


TOP 200