Poprzeczka wysoko

Udostępnianie danych publicznych

Ważnym elementem rozwoju e-Administracji w Polsce jest udostępnienie oraz umożliwienie ponownego wykorzystania zasobów informacyjnych sektora publicznego, takich jak: dane adresowe instytucji państwowych, dane geograficzne, statystyczne, środowiskowe itd. Plan Informatyzacji Państwa zakłada opracowanie strategii otwierania danych publicznych. Pomóc ma w tym nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU nr 112, poz. 1198).

Rząd planuje także uchwalenie i wdrożenie ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej, a także uruchomienie nowego, scentralizowanego BIP umożliwiającego obywatelom dostęp do danych na temat podmiotów realizujących zadania publiczne. Umożliwiony ma też zostać wgląd do danych zawartych w rejestrach publicznych za pośrednictwem platformy ePUAP, umożliwienie zgłoszenia ewentualnych nieprawidłowości oraz kontroli, kto miał wgląd do naszych danych.

Ustanowione mają zostać formy wsparcia dla projektów pilotażowych służących ponownemu wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Zbudowane mają też zostać elektroniczne platformy usług publicznych, umożliwiające administracji, przedsiębiorcom i obywatelom gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych.

Nastąpić ma też rozwój infrastruktury informacji przestrzennej, który zapewni możliwość gromadzenia, analizy i szeroki dostęp do zasobów cyfrowych informacji przestrzennej organom administracji publicznej, przedsiębiorcom i obywatelom. W 2015 r. pokrycie powierzchni kraju bazami danych przestrzennych - dostępnych drogą elektroniczną - ma się zwiększyć z 20 do 80%.

Wsparcie dla gov2.0

W ramach działań zmierzających do uruchomienia narzędzi zwiększających możliwości uczestnictwa obywateli w życiu publicznym rozwijane mają być mechanizmy prawne i technologiczne umożliwiające dwukierunkową komunikację obywateli z administracją. Ma to, jak można przeczytać w nowym PIP: "stwarzać płaszczyznę do partycypacyjnego oraz powszechnego uczestnictwa obywateli w otwartych konsultacjach społecznych".

Zastosowane mają być narzędzia IT, w celu zaangażowania obywateli i korzystania z ich wiedzy eksperckiej na potrzeby rządzenia, podejmowania decyzji oraz poprawy sprawności funkcjonowania administracji publicznej. Planowane są akcje promocyjne obejmujące ogół społeczeństwa, mające na celu rozpropagowanie idei otwartych konsultacji społecznych. Rząd próbował tego przy okazji ustawy hazardowej, gdzie starano się wprowadzić listę zakazanych stron i blokować do nich dostęp. Protest internautów był tak silny, że z przedstawicielami tego środowiska spotkał się premier Donald Tusk. Ranga debaty obudziła wtedy na krótko nadzieję na szersze wykorzystanie społecznościowych mechanizmów sieci w procesie stanowienia prawa i demokratyzowaniu państwa. Niestety, do tego ostatecznie nie doszło.

Jak widać, rząd podejmuje kolejną próbę. Wyznaczył sobie nawet konkretne cele. Do roku 2015 do 33% zwiększyć się ma odsetek urzędów, które w ciągu roku przeprowadziły konsultacje społeczne przez Internet. Taki sam procent polskich obywateli w wieku 16-74 lat ma brać udział w publicznych konsultacjach lub wyrażać opinie na tematy polityczne.


TOP 200