Poprzeczka coraz wyżej

Hewlett-Packard wprowadza na rynek stacje robocze wyposażone w nowy procesor PA-RISC 8000.

Hewlett-Packard wprowadza na rynek stacje robocze wyposażone w nowy procesor PA-RISC 8000.

Korespondencja z Bostonu

Zaprezentowane po raz pierwszy na początku czerwca br. komputery z procesorami PA RISC 8000 uzyskują do 11,8 pkt. w testach SPECint95 i 20,2 pkt. w SPECfp95. Według zapewnień przedstawicieli Hewlett-Packarda, stacje robocze Visualize, po wyposażeniu w nowe akceleratory graficzne, mają mieć ok. trzykrotnie większą wydajność od dotychczasowych, najbardziej zaawansowanych wersji komputerów HP klasy C z procesorem PA-7200. Model z akceleratorem 48XP potrafi wyświetlić prawie 4 mln wielokątów na sekundę. HP zdecydował się na wprowadzenie tych procesorów najpierw do graficznych stacji roboczych, ponieważ uznał, że właśnie na tym polu konkurencja ma najbardziej zaawansowane rozwiązania. Pierwsze serwery unixowe z PA-8000 powinny pojawić się na rynku już we wrześniu br.

PA-8000 zawiera ok. 3 mln. tranzystorów. Jest to 64-bitowy procesor o ograniczonej liczbie rozkazów, zgodny binarnie z poprzednimi wersjami PA-RISC. Pracuje w architekturze superskalarnej i może wykonywać jednocześnie do 4 instrukcji. Zawiera wbudowane po 2 jednostki arytmetyczno-logiczne dla obliczeń stało- i zmiennopozycyjnych. Ma nowe rozwiązania wewnętrznej magistrali danych, którą zastąpiono szybkimi przełącznikami dostępu. Dzięki temu jednocześnie mogą odbywać się operacje zapisu i odczytu danych z pamięci operacyjnej a także dostępu do urządzeń wejścia/wyjścia.

Procesor ma wbudowane układy optymalizujące wykonanie instrukcji. Algorytmy heurystyczne tak sterują przebiegiem programu, by w możliwie dużym stopniu wykorzystać sprzętowe wsparcie dla równoległości - przez równoczesne wykonywanie i hierachizację porządku instrukcji maszynowych. Z nowym procesorem ściśle współpracują kompilatory opracowane przez Hewlett-Packarda. Układy dysponują 1 MB zewnętrznej pamięci cache o szybkim czasie dostępu (porównywalnym z cache na układzie).

Larry Inman, z działu Worldwide Advanced Technology HP, uważa, że z sześciu dostępnych obecnie, w przyszłości będą mogły przetrwać jedynie 2 architektury procesorów. Wynika to przede wszystkim z rosnącego kosztu ich wytwarzania - za dziesięć lat konieczne inwestycje na pojedynczy układ mają przekroczyć 10 mld USD. Zdaniem Larry'ego Inmana, do końca obecnego tysiąclecia utrzymana będzie obecna tendencja wzrostu średniej wydajności procesorów. Zdaniem przedstawiciela HP, z pewnością na rynku tym pozostanie Intel.

Nie należy spodziewać się wprowadzenia Windows NT w wersji na PA-8000. Sytuacja ta ma się zmienić za dwa lata wraz z ukazaniem się na rynku układu PA-9000. To realizowane wspólnie przez HP i Intela przedsięwzięcie ma doprowadzić do integracji w jednym układzie architekury procesorów PA-RISC i 80x86. Wówczas aplikacje działające po kontrolą HP-UX i Windows NT będą mogły być uruchamiane bez potrzeby rekompilacji. Zdaniem specjalistów, pojawienie się PA-9000 radykalnie odmieni pozycję Windows NT na rynku. Jak zapewniają przedstawiciele HP, firma ta jest otwarta na współpracę z Microsoftem w zakresie systemów operacyjnych. Według zapowiedzi, w przyszłości stacje robocze HP mają wspierać architekturę PCI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200