Poprawione przeglądanie

Zmiany w przeglądarce Internet Explorer 5.0 powinny najbardziej ucieszyć programistów i projektantów stron WWW. Zwykli użytkownicy skorzystają z łatwiejszej obsługi programu.

Zmiany w przeglądarce Internet Explorer 5.0 powinny najbardziej ucieszyć programistów i projektantów stron WWW. Zwykli użytkownicy skorzystają z łatwiejszej obsługi programu.

Internet Explorer 5.0 (IE 5.0) ma być dostępny w Internecie od 18 marca br. Podobnie jak poprzednie wersje przeglądarek Microsoftu i ta również będzie bezpłatna.

Poprawiono interfejs wyszukiwania - Search Assistant pozwala określać parametry motorów wyszukujących. Lepiej działa też mechanizm "podpowiadania" adresów URL. Microsoft usunął większość niewygodnych elementów z IE 4.0, np. zbyt krótki pasek stanu wyświetlający pełny URL (natomiast interfejs do zarządzania subskrypcjami jest chyba jeszcze mniej wygodny niż w IE 4.0).

Zmienił się sposób zarządzania tzw. plikami cookies. Wprowadzone rozwiązanie pozwala na zapisywanie w nich informacji poprzez formularz na stronie WWW. Dane będą mogły być na życzenie automatycznie wpisane ponownie. Do tych informacji nie będzie miał dostępu zdalny komputer.

Lepsza instalacja

Administratorów na pewno ucieszy program instalacyjny, który naprawia uszkodzoną instalację IE 5.0, a także doinstalowuje element, który nie został wybrany podczas instalacji, gdy nastąpiła próba jego uruchomienia.

Do IE 5.0 będzie dołączany program o nazwie IE Administration Kit, który pozwala na kontrolowanie sposobu instalacji na wszystkich komputerach w sieci firmowej. Zestaw, znany już z wcześniejszych edycji, pozwala m.in. przed instalacją IE uruchomić specjalny program czyszczący ustawienia w rejestrze i bardziej dokładnie definiować tzw. wiarygodne serwisy. Instalacja IE 5.0 zajmuje mniej miejsca niż IE 4.0.

W IE 5.0 rozbudowano mechanizmy szyfrowania danych i weryfikacji podpisów elektronicznych (program zawiera te same mechanizmy szyfrowania, co SP4 dla NT, lecz działa także na Windows 95/98). Ponieważ Microsoft zmienił sposób podpisywania Authenticode, to posiadacze wersji IE wcześ-niejszych niż 3.02 UPD nie będą mogli weryfikować niektórych podpisów!

Bardziej dynamicznie

Z punktu widzenia programisty w IE 5.0 zmieniło się wiele elementów. Po pierwsze, mimo że IE 5.0 nie zawiera aktualizacji pulpitu, to jest instalowana nowa wersja biblioteki z elementami kontrolnymi Windows.

IE 5.0 ma większe możliwości określania sposobu wyświetlania tabel. Przy użyciu stylów CSS można określić stałą szerokość kolumn. Wpływa to na skrócenie czasu ładowania strony, lecz wymaga też więcej uwagi podczas projektowania stron. Gdy nie jest wymuszony układ tabeli, to IE najpierw analizuje zawartość komórek, a następnie wyświetla stronę. Przy stałym układzie strona jest wyświetlana od razu i może wyglądać nieczytelnie przy źle skonfigurowanych przeglądarkach.

Rozbudowano implementację języka XML. Stał się on standardem, przy użyciu którego można zapisać na stronie dokument o rozbudowanej strukturze hierarchicznej. W Internet Explorerze 5.0 XML, obok HTML, jest "równoprawnym" językiem.

Rozszerzono też model DHTML. W IE 5.0 wraz ze stylami (CSS) można definiować "zachowanie" elementu. Dzięki temu mogą powstawać specjalne procedury (przypominające tzw. scriptlets), które będą implementowały określone zachowanie. Nowa metoda attachEvent pozwala, by scriptlet "podczepił się" do zdarzenia wyzwalanego przez pewien element. W ten sposób obsługa zdarzeń może być zgromadzona w jednym miejscu, a nie osadzona przy każdym elemencie w kodzie DHTML. Dla osób, projektujących profesjonalne strony WWW, ważna jest innowacja, polegająca na tym, że definicja zachowania może znajdować się na dowolnym serwerze czy stronie Internetu. DHTML w IE 5.0 może zapisywać pewne informacje w pamięci cache przeglądarki. Dane mogą być zapisywane nie tylko w obszarze historii stron WWW czy "ulubionych" skrótów, ale można je przechować w złożonych dokumentach XML, które będą zapamiętywać preferencje użytkownika. Dotychczas, gdy serwis internetowy wymagał przechowania informacji o sesji użytkownika, posługiwał się zwykle skryptami CGI i dane były przesyłane przez sieć. W IE 5.0 większość informacji można przechować na komputerze klienta.

IE 5.0 zawiera nową wersję JScript, zgodną z ECMA-262 (standardem opartym na JScript i JavaScript). W JScript 5.0 zaimplementowano specyficzną metodę obsługi zdarzeń, która umożliwia programistom obsługę błędów zgłaszanych nie tylko przez procedury JScript, ale także przez zewnętrzne obiekty.

Nowa wersja VBScript 5.0 może wykonywać kod, który jest tworzony w czasie działania programu. Dzięki specjalnym funkcjom, użytkownik strony w pewnym sensie może "generować" kod, który zostanie wykonany. Nie jest jednak możliwe tworzenie w taki sposób "dynamicznych" procedur zdarzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200