Popkultura od zaplecza

Tworząc rozwiązania internetowe, informatycy firmy Eastbridge, prowadzącej m.in. serwis Empik.com, nie myśleli o jednolitości systemów operacyjnych czy baz danych.

Tworząc rozwiązania internetowe, informatycy firmy Eastbridge, prowadzącej m.in. serwis Empik.com, nie myśleli o jednolitości systemów operacyjnych czy baz danych.

Rozwiązując każdy problem staramy się dobrać optymalne narzędzie. Sukces nie zależy od homogeniczności, ale inteligentnej integracji najlepszych rozwiązań" - z przekonaniem mówi Wojciech Kaszycki, członek zarządu w AGS New Media, spółki należącej do grup Eastbridge N.V. i Elektrim SA.

Od środka

Tworzenie systemów internetowych w grupie Eastbridge rozpoczęło się od opracowania systemów middleware. Wykonano je przy użyciu servletów Javy, udostępniających interfejsy wymiany danych, ujednolicone w ramach wszystkich projektów internetowych Eastbridge. Dzięki temu stało się możliwe połączenie systemów internetowych z istniejącymi systemami handlowymi i finansowymi. Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do większości polskich firm internetowych Eastbridge ma duże zaplecze handlowe na terenie całego kraju, czyli ok. 50 placówek detalicznych.

Dane są przechowywane w bazach Oracle 8i Enterprise Edition w formacie XML i formatowane za pomocą arkuszy stylu do postaci HTML lub WML (w przypadku dostępu przez WAP). Formatowanie odbywa się za pomocą autorskiego systemu do zarządzania treścią (Content Management System), wykonanego przy użyciu narzędzi PHP4. Aby zmniejszyć obciążenie bazy, system sprawdza, czy aktualnie dokument nie jest przechowywany w pamięci podręcznej. Użytkownik otrzymuje w przeglądarce strony statyczne, są one jednak dynamicznie "składane" na serwerze przez system publikujący, zbudowany na podstawie PHP. W ten sposób do klienta zawsze trafiają aktualne informacje przy jednoczesnej optymalizacji całego systemu.

Eastbridge wdrożyła także Dalet - profesjonalny system do zarządzania tworzeniem treści, używany m.in. przez serwis CNN.com. Oprogramowanie pozwala redaktorom serwisu na szybkie przyporządkowanie tekstów odpowiednim działom i ich kategoryzację m.in. przez słowa kluczowe. System zarządza obiegiem tekstów, aby w końcowej fazie umieścić je w bazie treści.

Między serwerami

Wybór rozwiązań sprzętowych rozpoczął się od analizy potrzeb funkcjonalnych w dziedzinie oprogramowania. Na tej podstawie dokonano wyboru narzędzi i platformy systemowej. "Wybór był trudny. Uwzględnialiśmy przede wszystkim jakość wsparcia ze strony dostawcy, a także program partnerski i plan wymiany sprzętu. Stosunek jakości do ceny też odgrywał rolę" - opowiada Wojciech Kaszycki.

Wybrano dwóch dostawców. Serwery IBM H70 RS/6000 działają pod kontrolą systemu operacyjnego AIX i pełnią rolę serwerów aplikacyjnych do zastosowań Lotus Domino oraz jako Java Servlets Engine. Serwisy, aplikacje frontowe i bazy danych zostały posadowione na maszynach Sun Microsystems wykorzystujących system Solaris 7. Empik.com i Aukcja.com wykorzystują też serwery Sun E450 wyposażone w 4 procesory UltraSPARC II i 2 GB pamięci.

Do serwisów tematycznych (content sites) wybrano urządzenie klasy E4500. Każdy serwis, z wyjątkiem tematycznych (empik, galeriacentrum, smyk, aukcja), działa na wydzielonym serwerze i wykorzystuje oddzielną kopię bazy Oracle 8i. Serwisy tematyczne stosują wspólny system zarządzania treścią.

Bezpieczny handel

Bezpieczeństwo danych zapewnia autorskie oprogramowanie monitorujące działanie systemów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Analizuje m.in. obciążenie procesora oraz wykorzystanie zasobów pamięci i dysków. Kopie zapasowe są tworzone w czasie rzeczywistym i cyklicznie, co godzinę, przez urządzenie DLT 7000. Docelowo wszystkie serwery będą działać w lustrzanych układach klastrowych. Każdy serwer jest podłączony do sieci elektrycznej poprzez zasilacz APC o mocy 3,5 kVA.

Serwisy mają własne systemy pamięci masowych. Eastbridge zastosowała macierze dyskowe Calriion, działające w sześciodyskowym układzie RAID5 (z dyskiem zapasowym). "Takie rozwiązanie jest jednocześnie bezpieczne i wydajne" - mówi Wojciech Kaszycki. Pojemność każdej macierzy wynosi ok. 100 GB. Do serwerów są one podłączone poprzez kanały FireWire.

Sieć wewnętrzna jest zbudowana z wykorzystaniem urządzeń Cisco - przełączników i routerów 7200. Treść serwisów przechowywana jest w bazach Oracle. Centrum danych mieści się w dwóch budynkach w Warszawie, połączonych siecią VPN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200