Popcorn Time: ransomware, który nie żąda okupu

Popcorn Time to nowy ransomware, który nie żąda od ofiar okupu, a chce je uczynić wspólnikami.

W Sieci pojawił się wyjątkowo wredny malware Popcorn Time - oprogramowanie typu ransomware (żądające od użytkownika okupu w zamian za odszyfrowanie zakodowanych plików). Co prawda jego pierwsza wersja działa standardowo, ale pojawiła się również inna, która chce ze swojej ofiary uczynić wspólnika pomagającego w zarażaniu kolejnych komputerów.

Malware został wykryty przez informatyków z MalwareHunterTeam. Informują oni, że Popcorn Time po zaatakowaniu komputera proponuje użytkownikowi, że za darmo odszyfruje pliki, jeśli zarazi on dwa inne komputery (np. wysyłając do ich użytkowników wskazane linki), a nowe ofiary zapłacą okup za przywrócenie plików do oryginalnego stanu.

Zobacz również:

  • Chatboty AI są już wykorzystywane do pisania szkodliwego oprogramowania
  • Najpopularniejsze zagrożenia pracy zdalnej oraz jak z nimi walczyć
  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla

W Sieci trwa dyskusja dotycząca tego, jak użytkownicy powinni się zachować po stwierdzeniu, że ransomware żąda od nich okupu. Przeważa opinia, że okupu nie należy płacić. Działanie takie wzmacnia bowiem hakerów i utwierdza ich w przekonaniu, że warto pisać tego rodzaju programy i szantażować użytkowników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bardzo często po zapłaceniu okupu pliki nie są wcale odszyfrowywane.

Interesujące jest jak wielu użytkowników internetu byłoby skłonnych do współpracy z cyberprzestępcami, by ochronić własne zasoby kosztem innych nie zdając sobie sprawy, że za takie działania grozi im odpowiedzialność prawna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200