Ponte Vecchio – GPU Intela do centrów danych

Korporacja potwierdziła ostatnio, że pracuje nad kartą grafiki dedykowaną dla komputerów instalowanych w najbardziej wymagających środowiskach, jakimi są centra danych. Sercem karty będzie procesor grafiki bazujący na firmowej architekturze Xe, któremu korporacja nadała roboczą nazwę „Ponte Vecchio”.

Wiadomo już, że układ będzie produkowany przy użyciu technologii 7 nanometrów i jak zapewnia Intel będzie dorównywać (chodzi oczywiście o wydajność) podobnego typu rozwiązań oferowanych przez AMD.

Układ będzie wspierać firmową technologię Foveros – tej samej, na której bazują niezwykle ciekawe, hybrydowe procesory Lakefield - i jak zapewnił ostatnio jeden z dyrektorów Intela, pojawi się na rynku na początku 2021 roku.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

„Ponte Vecchio” wspiera również inną nowatorską technologię kryjącą się za skrótem co-EMIB, o której Intel wspomniał pierwszy raz w lipcu tego roku. Obie technologie (Foveros i co-EMIB) powodują, że układ będzie w stanie obsługiwać najbardziej wymagające aplikacje uruchamiane na komputerach HPC kolejnej generacji, które wspierają sztuczną inteligencję.

Będzie także korzystać z technologii Compute Express Link (CXL). Jest to bardzo szybki akcelerator, dzięki któremu proces wymiany danych między procesorem i pamięcią komputera oraz urządzeniami zewnętrznymi przebiega bardzo szybko.

Układ będzie można programować używając oprogramowania, któremu Intel nadał nazwę OneAPI. Nazwa One wskazuje na to, że ma to być nowe, uniwersalne narzędzie, za pomocą którego deweloperzy będą mogli pisać programy zarządzające różnymi układami oferowany przez firmę z poziomu jednego interfejsu, takimi jak procesory Intel Core, procesory Intel FPGA, procesory Xeon i inne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200