Poniedziałkowy przegląd prasy

Pierwsze zezwolenia dla wirtualnych operatorów sieci ruchomej wydano już przed rokiem. MVNO wciąż nie rozpoczęło świadczenia usług. Dzisiaj we Wrocławiu ma się rozpocząć proces zarządu JTT, któremu prokuratura zarzuca oszustwa podatkowe na kwotę 8 mln zł. Jest trzech chętnych na przejęcie amerykańskich spółek Vivendi.

GAZETA WYBORCZA

Powraca sprawa JTT

Dzisiaj we Wrocławiu ma się rozpocząć proces zarządu JTT, któremu prokuratura zarzuca oszustwa podatkowe na kwotę 8 mln zł. Przed sądem będą zeznawać: prezes, dyrektor finansowy i główna księgowa spółki. Sprawa tocząca się już od 1999 r. dotyczy kontraktu na dostawę komputerów dla Ministerstwa Edukacji Narodowej w 1998 r. Na potrzeby jego realizacji firma JTT wyeksportowała i następnie importowała komputery, które dzięki temu były zwolnione z VAT-u. Podobne zarzuty są stawiane byłemu kierownictwu Optimusa. (s. 23)

Kto chętny na Vivendi

Francuski koncern borykający się z kłopotami finansowymi chce się pozbyć części aktywów, aby zredukować zadłużenie. Zainteresowanie przejęciem amerykańskich spółek koncernu wyraziła niedawno telewizja NBC. Na liście są także Metro-Goldwyn-Mayer oraz potentat naftowy Marvin Davies, który za należące do Vivendi studia filmowe, muzyczne i parki rozrywki zaproponował już 20 mld USD. (s. 22)

RZECZPOSPOLITA

W Polsce w 118 tys. punktach handlowych i usługowych można płacić kartami. Instytucje obsługujące elektroniczne płatności zautoryzowały w 2002 r. ponad 118 mln transakcji na kwotę 17 mld zł. (s. B4)

PULS BIZNESU

Problem z MVNO

Pierwsze zezwolenia dla wirtualnych operatorów sieci ruchomej wydano już przed rokiem. W Polsce taki usługi może świadczyć 8 podmiotów. Operatorzy komórkowi nie spieszą się jednak z podpisaniem umów partnerskich i udostępnienia wirtualnym operatorom swojej infrastruktury. Resort infrastruktury na razie nie zamierza interweniować w tej sprawie (s. 7)


TOP 200