Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Nowy firmware od NETASQ… Facebook konkuruje i z tv, i z YouTube... Bell Canada chce zbierać zbyt wiele danych o klientach… Pre-paidy na prąd kupujemy także w Internecie… Zmiany w wyszukiwarce Google wpływają na biznes… Nowy zawód: czyściciel sieci… Rekord profilu papieża na Twitterze… Pracownia Informatyki Sądowej ma coraz więcej pracy…

COMPUTERWORLD

NETASQ oferuje nowy firmware dla UTM, który zawiera filtr URL w chmurze

NETASQ udostępnił nowy firmware 9.1 dla swoich rozwiązań UTM, przeznaczonych do ochrony sieci firmowych. Oprogramowanie ma zwiększyć wydajność silnika IPS w jej urządzeniach o 35%, wprowadza również m.in. filtrowanie URL w chmurze, nową wersją modułu transparentnego uwierzytelniania (SSO) oraz opcję zapisu logów na kartach SD już od najniższych modeli. Firmware 9.1 dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich użytkowników NETASQ, posiadających urządzenia serii U, US lub NG z aktywnym serwisem.

Zobacz również:

  • Facebook stanie się firmą „metaverse”

RZECZPOSPOLITA

Konkurujemy ze wszystkimi

- Firmy nie powinny skupiać się na tym, co dziś działa, ale co będzie działać w przyszłości. Patrzeć, jacy są ludzie. A są przywiązani do komórek i tabletów – mówi w rozmowie z „Rz" Mark D'Arcy, kreatywny szef Facebooka na cały świat.

Elektroniczna krew popłynie w komputerach

Inżynierowie IBM do chłodzenia i zasilania maszyn chcą wykorzystać ciecz. Pomysł wykorzystania płynu do zasilania komputerów jest pochodną innej koncepcji – chłodzenia cieczą. Problem chłodzenia jest – wbrew pozorom – poważnym ograniczeniem dla superkomputerów. Zużycie energii rośnie błyskawicznie, a koszty z tym związane hamują zwiększanie mocy obliczeniowej.

Bell Canada chce zbierać dane o klientach - urząd zapowiada kontrolę

Bell Canada, jedna z trzech największych firm telekomunikacyjnych w Kanadzie, chce zbierać dane o tym z jakich stron internetowych korzysta klient, jakie ściąga aplikacje, jakie programy telewizyjne ogląda, a nawet jakie hasła wpisuje w wyszukiwarkę. - Wszystko po to, by móc lepiej dopasować reklamy do potrzeb klientów - ogłosił Bell w wydanym komunikacie. Firma twierdzi, że program przygotowano zgodnie z kanadyjskim prawem, ale konsumentów nie przekonała - do biura federalnej komisarz ds. prywatności (Privacy Commissioner of Canada), czyli kanadyjskiego odpowiednika polskiego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, zaczęły napływać skargi. W rezultacie komisarz zapowiedziała, że sprawdzi, czy Bell działa w zgodzie z prawem.

GAZETA PRAWNA

Nowoczesne sposoby sprzedaży energii elektrycznej: prąd w kiosku lub z internetu

Dzięki umowie podpisanej przez Ruch SA z BillBird SA, właścicielem oraz operatorem sieci VIA™ - Moje Rachunki, w wybranych kioskach i salonikach Ruchu można będzie nie tylko opłacić domowe rachunki, ale i dokonać przedpłaty za energię elektryczną. Przedpłatowe liczniki firmy energetyczne zaczęły stosować wobec klientów, którzy spóźniali się z opłatami za rachunek, a przede wszystkim tych, którzy w ogóle ich nie płacili. Takim osobom zakładane są liczniki pre-paid. Ile prądu kupią, tyle będą mogły wykorzystać. Inny pomysł na formę sprzedaży energii elektrycznej, a zarazem zdobywania nowych klientów, ma firma Duon. Od kilkunastu miesięcy sprzedaje prąd we wszelkich możliwych kanałach dystrybucyjnych, w tym także w Internecie, za pośrednictwem \portali: Gruper, Groupon czy Allegro.

Google zmienia zasady gry. Jeśli się do nich nie dostosujesz, możesz zniknąć z sieci

W wyniku zmian wprowadzanych przez Google strony, po których dziś surfujemy, mogą być zupełnie inne niż te, na których bywaliśmy dotychczas – nawet wówczas, gdy szukamy dokładnie tego samego, co wcześniej. Biznes ma tylko jedno wyjście – dostosować się.– Użytkownicy odwiedzają Google, by otrzymać wyniki wysokiej jakości i możliwie pełną odpowiedź na swoje zapytanie. Ciągle ulepszamy algorytm wyszukiwarki, by pokazywała ona jak najbardziej trafne wyniki i by ograniczać wyniki mało wartościowe dla użytkowników i spam, czyli wyniki bezwartościowe – odpowiada Piotr Zalewski z Google Polska. – Nowe wersje algorytmu wyszukiwarki służą właśnie temu, by dostarczać w pierwszej kolejności wyniki coraz lepszej jakości i ograniczać spam.

WYBORCZA.BIZ

Pomysł na biznes: czyszczenie sieci z obraźliwych treści

Hejterzy potrafią zepsuć wizerunek niemal każdej osoby czy firmy. Nic dziwnego, że dziś już część spółek PR oferuje dbałość o wizerunek obejmującą także walkę z internetowymi hejterami, ale skupiają się na prowadzeniu aplikacji na Facebooku albo obsłudze medialnej. Pojawiło się więc pole do popisu dla małych, nawet jednoosobowych firm, które zajmują się "czyszczeniem internetu": usuwaniem treści wulgarnych, obraźliwych czy agresywnych, ale także danych wrażliwych, jak np. opisu struktur organizacyjnych czy siatki płac firm.

PULS BIZNESU

Ponad 10 mln ludzi obserwuje profil papieża Franciszka na Twitterze

Już ponad 10 milionów ludzi na świecie obserwuje redagowany w 9 językach profil papieża Franciszka na Twitterze. Najwięcej obserwatorów - 4 miliony – profil Pontifex ma w wersji hiszpańskiej. Po angielsku śledzi go ponad 3 miliony ludzi. Z okazji przekroczenia 10 milionów „followers”, na portalu społecznościowym zamieszczono specjalną wiadomość od papieża.

Biegły IES: digitalizacja postępuje szybko

Zdaniem Roberta Radziszewskiego, biegłego z Pracowni Informatyki Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, w Polsce - wzorem Zachodu - możemy się spodziewać znacznego rozwoju cyberprzestępczości, której zakres jest dość szeroki: od pornografii dziecięcej, stalkingu, czyli nękania, i cyberprzemocy aż po piractwo, hakerstwo – czyli włamania. Jest też skimming, czyli kradzież danych z kart bankomatowych i pieniędzy, oraz phishing czyli przekierowywanie na fałszywą stronę. W dzisiejszych czasach wirusy i szkodliwe programy mają raczej nie tyle szkodzić komputerowi, co wykorzystać go, zwłaszcza jak jest podłączony do sieci. Działająca od 2008 roku Pracownia Informatyki Sadowej zajmuje się więc nową, ale bardzo rozwojową dziedziną - badaniem dowodów cyfrowych wszelkiego rodzaju, począwszy od komputerów, cyfrowych rejestratorów telewizji przemysłowej, poprzez różne nośniki danych typu pendrive’y, karty pamięci, płyty optyczne CD i DVD, a kończąc na telefonach komórkowych, głównie typu smartfon.


TOP 200