Ponadsieciowa oferta

Cisco wprowadził nową rodzinę produktów sieciowych NetBeyond, przeznaczoną dla rynku SOHO.

Cisco wprowadził nową rodzinę produktów sieciowych NetBeyond, przeznaczoną dla rynku SOHO.

Firma Cisco zaprezentowała nową rodzinę produktów sieciowych, określanych wspólną nazwą NetBeyond. Produkty nowej serii obsługują szybkie sieci LAN i jednocześnie rozszerzają możliwości typowego biura o łączność ze zdalnymi węzłami i bezpieczny dostęp do Internetu.

Cisco wprowadziło na rynek - w ramach NetBeyond - cztery nowe linie produktów: zarządzalne koncentratory 100BaseT FastHub 300, przełączniki sieci Ethernet - EtherSwitch 1220 i 1420, serię modułowych routerów Cisco 3600 oraz małych routerów Cisco 1600.

Nowe produkty współpracują z dotychczasowymi rozwiązaniami firmy Cisco, w tym z routerami serii Cisco 2500 i 750, ze zdalnymi węzłami Cisco 200 oraz oprogramowaniem Cisco Remote. Pozwala to budować rozszerzoną sieć obejmującą nie tylko firmę, ale także jej oddziały, filie, użytkowników pracujących w domu i pracowników mobilnych.

Pod czyją banderą?

Produkty NetBeyond przeznaczone są dla małych i średnich użytkowników, czyli powinny trafiać tam, gdzie rodzina produktów CiscoPro. Choć NetBeyond zawarty jest także w programie sprzedaży CiscoPro, to produkty dostępne pod jego banderą różnią się od dostępnych w ramach CiscoPro. Dlaczego się tak dzieje i po co, wydawać by się mogło, firma Cisco wprowadza taki zamęt?

Produkty rodziny CiscoPro powstały poprzez zubożenie możliwości produktów dostępnych w ramach rozwiązań korporacyjnych: dużych routerów, koncentratorów i przełączników. Dzięki zmniejszeniu ich możliwości obniżono także ich cenę, co spowodowało, że stały się one atrakcyjną ofertą dla rynku SOHO. Nie są to jednak rozwiązania przeznaczone dla tego rynku, a jedynie do niego przystosowane, co może się odbijać negatywnie na ich współpracy z urządzeniami dedykowanymi dla rynku korporacyjnego.

Problemów tych pozbawione są urządzenia rodziny NetBeyond przygotowywane specjalnie z myślą o rynku SOHO. Zapewniają one możliwość skalowania i są w pełni przystosowane do współpracy z produktami rodziny Enterprise. Co więcej, stanowią ich tańsze odpowiedniki identyczne pod względem funkcjonalnym, ale np. wyposażone w mniejszą liczbę złączy dla dodatkowych modułów oraz samych modułów rozszerzających.

Istotną zaletą produktów NetBeyond jest prosta obsługa (w porównaniu z ich odpowiednikami przeznaczonymi dla dużych firm) oraz dobry stosunek wydajności do ceny.

Koncentrator

Pierwszymi z nowych produktów wchodzących w skład rodziny NetBeyond są koncentratory FastHub 300. Jest to seria wieżowych urządzeń pracujących w sieciach 100BaseT.

Obecnie dostępne są dwa modele koncentratorów: FastHub 316T wyposażony w 16 portów 100BaseTX i FastHub 316C - 15 portów 100BaseTX oraz jeden port 100BaseFX umożliwiający podłączenie urządzenia do szybkiej, światłowodowej sieci Fast Ethernet.

Obydwa koncentratory można w prosty sposób wzbogacić o kolejne 16 portów za pośrednictwem dodatkowego modułu rozszerzającego. Moduł ten podłączać można podczas pracy urządzenia, dzięki czemu nie jest konieczne przerywanie działania sieci.

Wymagający użytkownicy mogą połączyć do czterech FastHubów, otrzymując w ten sposób szybki 128-portowy koncentrator. Możliwe jest także spięcie szybkim łączem do dwóch takich wież, dzięki czemu uzyskuje się urządzenie 256-portowe bez konieczności stosowania przełączników, mostów czy routerów.

Nowe urządzenia wyposażone są w dwa złącza rozszerzające, które oprócz dodatkowego 16-portowego modułu umożliwiają także podłączenie specjalnego modułu zarządzania (także bez zakłócania pracy sieci). Network Management Module (NMM) obsługuje protokoły SNMP, Telnet i RMON i umożliwia dokonywanie analizy pracy całych wież, pojedynczych koncentratorów czy portów. W ogólnej ocenie pracy sieci przydatne okazują się diody LED, określające aktualny stan każdego z portów.

Koncentratory umożliwiają instalację dodatkowych zasilaczy, co zwiększa ich dostępność i podwyższa bezpieczeństwo pracy sieci.

Przełącznik

W ramach NetBeyond dostępne są dwa nowe modele przełączników: EtherSwitch 1220 i 1420. Prostszy technologicznie jest EtherSwitch 1220 dostarczający 24 przełączane porty 10BaseT i dwa dodatkowe porty 100BaseTX lub kombinację portów 100BaseTX i 100BaseFX. Przełącznik może być wpięty do szybkiej sieci zbudowanej na bazie skrętki kategorii 5 lub światłowodu (dopuszczalne jest także jednoczesne podłączenie do obu tych mediów) i potrafi przechować w pamięci 1024 adresy MAC (Media Access Control).

Bardziej zaawansowany jest EtherSwitch 1420, który może zostać rozszerzony o dwa dodatkowe moduły, np. ośmioportowy repeater 100BaseTX, czteroportowy repeater 100BaseFX, moduł FDDI dla okablowania UTP oraz identyczny dedykowany dla światłowodów. Ponadto EtherSwitch 1420 może przechowywać większą ilość adresów MAC - do 8192.

Oba modele przełączników pracują w technologii CollisionFree, która umożliwia minimalizowanie liczby kolizji występujących w sieci, dzięki czemu są one w stanie zapewnić przepustowość rzędu nawet 200 Mbps dla każdego z portów. Każdy z przełączników wyposażony jest ponadto w 3 MB bufor gromadzący opóźnione pakiety sieciowe, dzięki czemu praktycznie całkowicie zapobiega się ich gubieniu. Oba urządzenia są także zgodne z Cisco Discovery Protocol (CDP), co umożliwia konsoli zarządzającej automatyczne ich odszukanie w sieci i odczytanie ich bieżącej konfiguracji.

Routery

Najważniejszymi produktami rodziny NetBeyond są routery dostępowe serii Cisco 3600. Przeznaczone są one do pracy w centralach firm, zarówno jako urządzenie dostępowe dla użytkowników mobilnych, jak i centralny router łączący sieci lokalne w oddziałach firmy z siecią WAN.

Poza granicami naszego kraju produkt promowany jest jako urządzenie dostępowe pracujące w standardzie ISDN. W Polsce większy nacisk kładziony jest na obsługę sieci Frame Relay i X.25.

Bezpośrednim pierwowzorem dla nowej linii routerów były urządzenia serii 4500, 4700 oraz 7200 przeznaczone dla rynku korporacyjnego. Co ciekawsze Cisco 3600 pracuje w oparciu o system Cisco IOS 11.1, czyli nie najnowszą już wersję tego oprogramowania. Przedstawiciele firmy tłumaczą to chęcią uniknięcia ewentualnych kłopotów z nową wersją systemu Cisco, nie zaadoptowaną jeszcze w pełni przez rynek. Wersja IOS 11.2 dla routerów linii 3600 dostępna będzie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Firma wprowadziła na rynek dwa modele routerów Cisco 3600 - Cisco 3620 i Cisco 3640. Pierwszy z nich wyposażony jest w dwa gniazda dla dodatkowych modułów a drugi w cztery. Do każdego z gniazd dołączyć można moduły Ethernet i Token Ring lub też interfejsy sieci WAN: karty ISDN PRI i BRI. Zaletą nowych urządzeń jest fakt, że wszystkie gniazda pracują zarówno w trybie synchronicznego jak i asynchronicznego przesyłania danych. Wyboru trybu pracy dokonuje się w sposób programowy dla każdego z gniazd oddzielnie.

Cechą odróżniającą routery Cisco 3600 od ich odpowiedników dedykowanych dla rynku korporacyjnego jest brak możliwości stosowania interfejsów FDDI i ATM.

Dla oddziałów

Ostatnią z nowych rodzin urządzeń dostępnych w ramach NetBeyond jest Cisco 1600. Ta linia routerów dedykowana jest do pracy w małych oddziałowych sieciach LAN łączących się z centralą firmy. W ramach niej dostępne są cztery modele (Cisco 1601, 1602, 1603 i 1604) routerów wyposażonych w różne interfejsy sieciowe. Ogólnie rodzina 1600 może obsługiwać sieci Ethernet, łącza ISDN BRI, Frame Relay, SMDS oraz X.25. Obsługiwane protokoły sieciowe to IP, IPX oraz AppleTalk.

Routery 1600 wyposażone zostały w oprogramowanie ClickStart ułatwiające ich instalację i konfigurację, która dokonywana może być za pośrednictwem przeglądarki WWW. W aktualizowaniu oprogramowania systemowego routerów pomóc ma funkcja AutoInstall, dzięki której wszelkie "poprawki" ściągane i dystrybuowane będą w sieci automatycznie.


TOP 200