Ponad połowa CIO zamierza pożegnać się ze stanowiskiem?

Aż 55% CIO z całego świata, którzy uczestniczyli w ankiecie przeprowadzonej przez firmę Gartner, uważa, że w następnym etapie swojej kariery nie znajdą się na pozycji szefa IT.

Ok. 20% oczekuje, że uda im się zająć pozycję bardziej związaną z biznesem, 18% wybiera się na emeryturę, a 17% - zamierza rozpocząć karierę konsultanta.

Ok. 14% respondentów uważa, że są u szczytu swojej kariery, mniej niż dwie trzecie z nich twierdzi, że w następnym kroku rozwoju zawodowego nie będą już piastowali funkcji CIO.

Zobacz również:

  • 8 koncepcji biznesowych, które liderzy IT powinni opanować
  • Chmury także mają szczyty. „Best in cloud 2022”

Z badania wynika, że rola CIO przechodzi znaczącą zmianę definicji w obrębie biznesu, ponieważ technologia staje się coraz powszechniejsza i dostępna dla działów nie technologicznych. Z jednej strony od CIO oczekuje się, że będą uczestniczyli w polepszaniu produktów i zwiększaniu lojalności klientów. Z drugiej strony ich autorytet jest podkopywany przez kolegów z działów biznesowych, którzy przejmują kontrolę nad ich własnymi potrzebami IT.

"Najważniejsze cele to poprawa relacji z klientami, ale martwi mnie, że CIO nie są wystarczająco rozpędzeni, aby sobie z tym poradzić. Niektórzy utknęli w martwym punkcie zarządzania tym, co zastali" - uważa Dave Aron z Gartnera.

Wydaje się, że kontrola nad najnowocześniejszymi technologiami wymyka się z rąk CIO, a samo stanowisko cieszy się mniejszym szacunkiem. Aron twierdzi, że wprawdzie technologia jest wysoko na liście tegorocznych priorytetów, ale wcale nie oznacza to, że CIO będą zarządzali agendą. Niektóre projekty będą prowadzone przez menedżerów innych działów w firmach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200