Ponad podziałami

IBM i Sun Microsystems będą wspólnie pracować nad nowym systemem operacyjnym, opartym na technologii Java

IBM i Sun Microsystems będą wspólnie pracować nad nowym systemem operacyjnym, opartym na technologii Java.

System operacyjny JavaOS for Buisness dla komputerów sieciowych pojawi się na rynku w drugiej połowie br. Rywalizujące na rynku systemów unixowych firmy IBM i Sun Microsystems zapowiedziały współpracę nad jego stworzeniem, rozwojem i rozpowszechnianiem. "Nowy system, oparty na języku Java, będzie przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw instalujących komputery sieciowe, podłączone do centralnej sieci zarządzanej przez mainframe" - mówi Julian Lomberg, jeden z kierowników ds. JavaOS w firmie Sun.

Wspólny trud

IBM będzie instalował JavaOS na swoich komputerach sieciowych, które pojawią się na rynku w przyszłym roku. Obydwa koncerny planują również sprzedaż licencji na swój produkt. Nowy system operacyjny będzie przeznaczony głównie dla dużych korporacji. Będzie pracował na stacjach klienckich (thin clients), podłączonych do serwerów i mainframe'ów różnych producentów. Zdaniem przedstawicieli IBM i Suna, w JavaOS będzie wdrożonych wiele sterowników różnych urządzeń.

"Połączenie wysiłków IBM, który ma tysiące instalacji klienckich zbudowanych wokół mainframe'ów, i Sun Microsystems, który już pracuje nad systemami operacyjnymi w Javie, jest najlepszym, możliwym rozwiązaniem" - przekonuje Julian Lomberg z Sun Microsystems. Dotychczas Sun wspierał swój system operacyjny JavaOS for NC. Obecnie firma deklaruje, że klientom JavaOS zostanie umożliwiona migracja do nowego systemu stworzonego wspólnie z IBM.

Przed tygodniem na konferencji JavaOne, Sun przedstawił swoją wersję Java OS for Consumers, przeznaczoną do domowych urządzeń współpracujących z Internetem, takich jak telefony. "JavaOS for Buisness jest dla naszego produktu kimś w rodzaju starszego brata, przeznaczonym dla przedsiębiorstw" - mówi przedstawiciel Suna.


TOP 200