Ponad 200 "białych plam" w Polsce

UKE opublikowało listę miejsce w Polsce, gdzie wciąż nie ma odpowiedniego zasięgu telefonii komórkowej. Znalazło się na niej aż 215 miejsc, a urząd wciąż ją aktualizuje. UKE przedstawiło też raport wykonania inwestycji przez TP SA w segmencie "białych plam". Na dzień dzisiejszy kompletną inwestycję Telekomunikacja Polska zrealizowała jedynie na terenie Gminy Trzcianka.

Z danych, jakie do 10 sierpnia br. zebrał Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że najwięcej obszarów, w których nie ma odpowiedniego zasięgu telefonii komórkowej, jest w województwach małopolskim, dolnośląskim i świętokrzyskim. W tych regionach zgłoszono więcej niż 25 lokalizacji, w których nie ma dostępu do sieci lub dostarczany sygnał jest słaby i nie można się skomunikować. "W celu poprawy sytuacji osób, które nadal pozbawione są dostępu do usług świadczonych w sieciach telefonii komórkowej, prezes UKE zawarł porozumienia inwestycyjne, zgodnie z którymi operatorzy (Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, P4, Polska Telefonia Komórkowa Centertel) zobowiązali się do rozbudowy posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej w 115 lokalizacjach, w okresie do drugiego półrocza 2012 roku" - czytamy w komunikacie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zbieranie informacji o "białych plamach" trwa od maja br. i lista jest stale aktualizowana. Dane na temat "białych plam" pochodzą od samych abonentów, którzy mają utrudniony dostęp do usług telekomunikacyjnych lub są ich całkowicie pozbawieni.

UKE opublikował też szczegółowy raport wykonania inwestycji przez Telekomunikację Polską w segmencie "białych plam" za okres od października 2009 r. do końca czerwca br. Telekomunikacja Polska zobowiązana jest bowiem do wybudowania łącznie 150 tys. szerokopasmowych linii dostępowych na terenie całego kraju, w obszarach zakwalifikowanych do grupy o najniższym poziomie istniejącej infrastruktury teletechnicznej. Z danych, które otrzymał Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że na dzień dzisiejszy kompletną inwestycję zrealizowano na terenie Gminy Trzcianka poprzez wybudowanie lub modernizację 100% przewidzianych planem inwestycyjnym linii dostępowych. Pozostałe obszary znajdują się w fazie realizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200