Pomysł na bezpieczeństwo

Okazuje się, że rozwiązania InoStor będzie można kupić w Polsce już w drugiej połowie lutego br. Będą one oferowane przez Tandberg Data pod marką StorageCab 4000 i StorageCab 12000. Pierwszy model (1U) pomieści do 4 dysków SATA o pojemności 250 GB każdy, 2 porty Gigabit Ethernet oraz kontroler RAID. Cena takiego zestawu wyniesie 3 tys. USD. Za kontroler SCSI trzeba będzie dopłacić ok. 1 tys. USD. Urządzenie będzie oferowane wraz z Windows Storage Server 2003 Standard. Ostateczne ceny mogą się jeszcze nieco zmienić.

Model 12000 (2U) mieści do 12 dysków SATA o pojemnościach 500 GB każdy, zawiera również 2 porty gigabitowe, a także zapasowy zasilacz. W obu przypadkach możliwe będzie zakupienie w komplecie ze sprzętem oprogramowania do Veritas BackupExec. Cena większego modelu nie jest jeszcze ustalona.

SAN za półdarmo

Wzrost ilości danych pcha firmy do budowania specjalizowanych architektur sieciowych zdolnych do wydajnego i bezpiecznego przesyłania danych między serwerami i urządzeniami dyskowymi. Sieci SAN (Storage Area Networks) to wciąż rozwiązania, na które mogą sobie pozwolić tylko duże firmy. Tańszą alternatywą, atrakcyjną zwłaszcza dla firm małych i średnich, jest technologia iSCSI, pozwalająca na przesyłanie danych blokowych w sieciach IP.

iSCSI niewątpliwie ma przed sobą przyszłość - zwłaszcza w dziedzinie replikacji w sieciach WAN. Zastosowanie iSCSI jako podstawy sieci SAN w ramach serwerowni również wchodzi w grę, jednak proponowane dotychczas architektury wydają się dość skomplikowane. Wymuszają zakup macierzy lub systemów NAS zgodnych z iSCSI, a w praktyce również dedykowanych kart HBA.

Na tym tle interesująco wygląda architektura zaproponowana przez firmę Zetera. Dane z komputerów/serwerów trafiają poprzez zwykłe karty sieciowe do standardowego przełącznika Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet.

Umieszczony w przełączniku kontroler Zetera w postaci karty rozszerzeń rozpakowuje dane z nagłówków TCP/IP i w postaci blokowej wysyła bezpośrednio do dysków. Zapis wykonywany jest równolegle na wiele dysków, co pozwala realizować architektury RAID 0/1/5/1+0 - niezależnie od zabezpieczeń zapewnianych przez same urządzenia dyskowe.

Zastosowanie przełącznika pozwala na równoległe podłączenie dużej liczby urządzeń dyskowych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dużej prędkości odczytu/zapisu. Na przyspieszenie wpływa także fakt bezpośredniej komunikacji z dyskami. Zetera ogłosiła już współpracę z firmą NetGear, która technologię Zetera uznała za dobry pomysł na przyspieszenie pobierania materiałów wideo z wielu domowych komputerów jednocześnie za pośrednictwem sieci WLAN.

Zastosowania technologii na rynku domowych czy SOHO nie przeszkadzają budować rozwiązań dla większych klientów. Partnerem Zetera został ostatnio StorCase - amerykański producent macierzy dla średnich firm. Według Zetera obecnie trwają rozmowy na temat licencjonowania jej technologii producentom przełączników. Jeżeli plany firmy powiodą się, już niedługo wydajne sieci SAN budowane z ogólnie dostępnych, niedrogich elementów staną się dostępne dla każdej, nawet najmniejszej firmy. Co ważne, ich budowanie nie będzie wymagać drogich szkoleń ani innych pobocznych inwestycji.

Tanie dyski, dobre dyski

To, że dostawcy markowych macierzy, jak np. EMC, zaczęli oferować urządzenia wyposażone w dyski SATA, nie jest przypadkiem. Ich wydajność nie odbiega istotnie od wydajności dysków z interfejsami Fibre Channel, za to cena jest przystępna. Na tyle, że za promocję tanich macierzy - nawet do zastosowań transakcyjnych - wziął się ostatnio Oracle. W ramach Oracle Resilient Low Cost Storage Initiative firma promuje zastosowanie menedżera woluminów zawartego w serwerze baz danych Oracle 10g jako mechanizmu zarządzającego wieloma tanimi macierzami. Wśród partnerów są już m.in. Apple, Dell, EMC, HP i Network Appliance.


TOP 200