Pomocnik do spraw jakości

Oprogramowanie ISOCharter ma być przydatne firmom wdrażającym normy jakości.

Oprogramowanie ISOCharter ma być przydatne firmom wdrażającym normy jakości.

Amerykańska firma EtQ wspólnie z producentem oprogramowania Micrografx opracowała program ISOCharter, który ma uprościć proces wdrażania norm jakości ISO. Podstawą do opracowania ISOCharter jest pakiet programów Micrografx do tworzenia wielopoziomowych schematów - FlowCharter 7. EtQ, współtwórca programu, jest firmą konsultingową, służącą doradztwem przy wprowadzaniu w przedsiębiorstwach norm ISO.

Procesy i schematy

Użytkownik ISOCharter ma do dyspozycji zarówno narzędzie do wizualizacji procesów, jak i bibliotekę najbardziej popularnych procedur, opracowanych w postaci diagramów. Poszczególne symbole w diagramach można powiązać z diagramami innych procesów, dokumentami (np. arkuszami kalkulacyjnymi, bazami danych lub prezentacjami) czy aplikacjami. Tworzone schematy blokowe mogą służyć jako dokumenty opisujące procedury.

Do opracowania schematów blokowych niezbędny jest ściśle określony formalizm - schematy ISOChartera pokazują każde działanie potrzebne do przeprowadzenia prawidłowego procesu, a także stanowiska odpowiedzialne za jego wykonanie. Przy użyciu ISOCharter każdy proces jest projektowany za pomocą struktury nazw, zgodnej z zaleceniami odpowiednich klauzul ISO.

ISO wielobranżowe

Opierając się na podstawowych procesach biurowych i produkcyjnych niezbędnych dla systemów jakości ISO 9000 lub QS-9000, ISOCharter dostarcza bibliotek gotowych procedur (w postaci odpowiednich szablonów schematów blokowych), pozwalających na rozpoczęcie tworzenia dokumentacji.

Oprócz standardowych procedur ISOCharter dostarcza zestawów wzorców dla następujących branż przemysłowych:

 • Produkcja - ISO 9000 (52 schematy procesów wykorzystywanych w produkcji, w tym: AS 9000 dla przemysłu lotniczego, T&E 9000 dla produkcji narzędzi i matryc oraz CFR-21 dla produkcji urządzeń medycznych).

 • Przemysł samochodowy - QS-9000 (61 schematów procesów).

 • Przemysł chemiczny - ISO 9000 (55 schematów).

 • Ochrona środowiska - ISO 14000.

  Po wdrożeniu

  ISOCharter ma służyć firmie także po wdrożeniu ISO 9000. Może być stosowany do prowadzenia nadzoru zarejestrowanych procesów. Każdą zmianę procedur, która pojawia się wraz z rozwojem firmy, można wprowadzić za pomocą programu.

  Kolejnym produktem Micrografx z tej serii jest EnterpriseCharter. Również i on stanowi uzupełnienie programu FlowCharter, pozwalając na automatyczne tworzenie diagramów dokumentujących procesy zgodnie z wymogami aplikacji R/3 firmy SAP.

  <hr size=1 noshade>Produkt: FlowChart, ISOCharter, EnterpriseCharter

  Przedstawicielstwo producenta: Biuro Micrografx w Polsce

  http://www.gdnet.pl/micrografx

  tel. (+22) 64 42 635, 60 12 42 635

  Cena: 4230 zł netto, upgrade dla FlowCharter 2630 zł

 • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200