Pomoc w nawigacji

Program Alexa to interesujące i pożyteczne narzędzie, ułatwiające wyszukiwanie informacji w Internecie

Program Alexa to interesujące i pożyteczne narzędzie, ułatwiające wyszukiwanie informacji w Internecie.

Użytkownicy systemu Windows intensywnie korzystają z Internetu. Według informacji opublikowanych przez Microsoft, tylko ok. 20% komputerów wykorzystujących tę platformę nie ma dostępu do sieci WWW . Lecz przeglądanie witryn elektronicznych to jedno, a pewność, że przeglądane informacje są prawdziwe i można im zaufać, to inna sprawa.

Ostatnio pojawiła się nowa i bezpłatna usługa, oferowana przez firmę Alexa Internet, umożliwiająca poznanie popularności dowolnej witryny na podstawie oceny odwiedzających ją internautów. Co więcej, pozwala ona na szybki dostęp do innych stron związanych z konkretną witryną bez konieczności ich wyszukiwania, a także dostęp do starych stron WWW, których nie ma już w sieci.

Korzystanie z tych funkcji wymaga zainstalowania niewielkiej aplikacji Alexa (918 KB), którą można integrować z przeglądarkami Netscape Navigator 3.0, Internet Explorer 3.0 (lub nowsze wersje), pracującymi pod systemami Windows 95 lub Windows NT. W przypadku systemu Windows 95, na dysku musi znajdować się biblioteka Kernel32.dll o dacie późniejszej niż 2 lutego 1996 r. Plik ten jest dostępny również na serwerze Alexa.

Po zainstalowaniu programu i uruchomieniu przeglądarki, na dole ekranu pojawia się niewielka listwa z nowymi narzędziami. Kliknięcie na przycisk "Where Am I" (Gdzie jestem?) powoduje wyświetlenie wielu użytecznych informacji o przeglądanej stronie WWW, m.in. liczby informującej ile razy użytkownicy Internetu korzystali z usług danego serwera. Parametr ten jest określany przez program na podstawie analizy ruchu pakietów wędrujących po szkielecie Internetu. Ponadto wyświetlane są informacje o nazwie, adresie i numerze telefonu administratora strony WWW oraz dacie jej założenia. Wiadomości te pochodzą z bazy InterNIC, zawierającej dane dotyczące wszystkich zarejestrowanych domen.

Program Alexa zbiera również opinie użytkowników o przeglądanych stronach. Ocena jest prosta i polega na odpowiedzi na pytania: "Ta strona podoba mi się" lub "nie podoba". Niestety, nie można się dowiedzieć, co wpłynęło na udzielenie danej odpowiedzi. Ale i taka uproszczona informacja może być przydatna.

Jedną z cenniejszych funkcji Alexy jest umożliwienie dostępu do starych stron WWW, które zostały przesunięte w inne miejsce, usunięte lub przebudowane. Gdy przeglądarka wyświetli standardową informację "404 Not Found" (strona nie została znaleziona) wystarczy kliknąć na przycisk Archive, a Alexa przegląda swoje zasoby archiwalne i - w przypadku trafienia na podaną stronę - wyświetla ją na ekranie monitora.

Funkcja ta jest dostępna dzięki Internet Archive, który ma na celu magazynowanie i przechowywanie stron WWW . Twórcy programu Alexa twierdzą, że Internet Archive zawiera obecnie ponad 500 tys. stron WWW, które zaczęto archiwizować z początkiem 1996 r. Ta olbrzymia baza danych ma pojemność 8 TB (8 tys. GB).

Alexa analizuje też powiązania zachodzące między serwerami i bada, w jaki sposób użytkownicy przemieszczają się z jednego serwera na drugi. Umożliwia to przewidywanie i podpowiadanie adresów, które mogą mieć związek z daną stroną. Są one wyświetlane po kliknięciu na przycisk "Where to Go Next". Nie wszystkie propozycje są trafne, ale na pewno jest to ułatwienie przy poszukiwaniu informacji.

Aby uzyskać dostęp do niektórych danych na serwerze Alexa, nie trzeba instalować oprogramowania. Jeśli ktoś potrzebuje informacji np. o stronie Yahoo.com, wystarczy wpisać adres:http://widener.alexa.com/sitedata/yahoo.com . Dane o innych stronach są wyświetlane po wpisaniu ich nazwy w miejsce yahoo.com.

Program Alexa jest dostępny pod adresemhttp://www.alexa.com/download

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows.


TOP 200