Pomoc dla konkurencji

Microsoft, doinwestowując konkurenta, zapewnia, że nie zamierza przejąć jego technologii.

Microsoft, doinwestowując konkurenta, zapewnia, że nie zamierza przejąć jego technologii.

Microsoft zainwestuje 10 mln USD w firmę Banyan Systems, producenta usług katalogowych StreetTalk oraz konkurującego z Windows NT systemu operacyjnego Vines. Według obu producentów, zawarta umowa dotyczy integracji produktów obu firm. Analitycy twierdzą jednak, że chodzi o coś więcej. Sugerują, że inwestycje Microsoftu w Banyan właśnie w tym momencie mogą być spowodowane trudnościami w opracowaniu usług katalogowych Active Directory, które mają stanowić trzon systemu Windows 2000.

Efekt porozumienia

W zamian za 10 mln USD Microsoft przejmie 7,5% udziałów w firmie Banyan. Ta z kolei, w ramach umowy, zobowiązała się do przeszkolenia w ciągu trzech lat pięciuset swoich pracowników w dziedzinie tworzenia, wdrażania i serwisowania aplikacji Microsoftu (głównie Windows NT i Microsoft Exchange) w dużych firmach. Firmy będą także prowadzić wspólne prace zmierzające do integracji swoich produktów. W pierwszej kolejności dostarczą narzędzia łączące sieci oparte na serwerach Windows NT i Banyan Vines. Banyan wzbogaci także własne usługi katalogowe Banyan StreetTalk (uchodzące za rozwiązanie znacznie lepsze niż stosowane aktualnie przez Microsoft) o możliwość współpracy z wykorzystywaną w Windows NT 4.0 strukturą domenową oraz w przyszłości z usługami Active Directory. Współpraca ta ma być zrealizowana z jednej strony poprzez wzbogacenie StreetTalk o obsługę standardu LDAP, z drugiej, poprzez dostarczenie narzędzi pozwalających synchronizować dane przechowywane w obydwu strukturach katalogowych (porozumienie mówi przede wszystkim o identyfikatorach i hasłach użytkowników, ale zakłada także w przyszłości dalszą integrację obu systemów katalogowych). Wszystkie te rozwiązania zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku, czyli przed premierą systemu operacyjnego Windows 2000, i będą przeznaczone dla Windows NT 4.0.

Aby migracja była łatwa

Banyan i Microsoft zamierzają także opracować zestaw narzędzi migracyjnych, które ułatwią użytkownikom systemu Vines i usług katalogowych StreetTalk przejście na system i aplikacje sieciowe producenta z Redmond. Przedstawiciele Banyana nie udzielają jednak odpowiedzi na pytanie, czy udostępnienie tych narzędzi będzie jednoznaczne z zaprzestaniem rozwijania Vines i StreetTalk.

W ramach porozumienia Banyan ma dostarczyć analogiczne narzędzia integrujące serwery pocztowe obu firm: BeyondMail i Microsoft Exchange. Docelowo BeyondMail ma być kompatybilny z Microsoft Exchange i postrzegany przez klientów Microsoft Outlook w taki sam sposób, jak serwer Microsoftu. Microsoft chce także, by nowy partner opracował narzędzia umożliwiające migrację do jego serwera komunikacyjnego. Zapewniłoby to prostą ścieżkę migracji do serwera Exchange kolejnym dwóm milionom potencjalnych użytkowników korzystających obecnie z rozwiązania Banyana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200