Pomiędzy wolnością a rozsądkiem czyli szukanie mobilnego kompromisu
-
- 09.01.2014, godz. 10:33
Rok 2013 był na świecie rokiem BYOD, rok 2014 według analityków przyniesie zainteresowanie trendem CYOD. Ten ostatni, choć zmniejsza satysfakcję pracowników pozawala działom IT zapanować nad światem mobilnych urządzeń w firmie.
Polityka organizacji wobec urządzeń mobilnych według Azzuri Comminication może przybierać trzy formy. „Don’t Bring Your Own Device” (DBYOD)- organizacja jest tu tradycyjnie ich właścicielem; „Bring Your Own Device”( BYOD) – pracodawca zezwala pracownikom na włączenie do firmowej sieci własnych smatfonów czy tabletów; „Choose Your Own Device”, gdy firma jest właścicielem kontraktów SIM ale pozwala zatrudnionym wybrać model z przygotowanej listy.
W ostatnich latach ogromna popularnością cieszył się BYOD, jednak coraz częściej firmy zastanawiają się nad tym. jak zaoponować nad nadmiarem prywatnego sprzętu mobilnego w biurach. Trendem, który może okazać się złotym środkiem jest CYOD (Choose Your Own Device) gdyż łączy w sobie wygodę dla działu IT z potrzebami pracowników. Model CYOD jest wybierany przez przedsiębiorstwa coraz częściej, 60 proc. z nich uważa go za najlepszą opcję, 13 proc. opowiada się nadal za BYOD, 27 proc. jest za tym, by w ogóle nie przynosić własnych urządzeń do pracy.
Problematyczny BYOD
Chociaż BYOD otwiera przed firmami nowe możliwości: wzrost produktywności pracowników, elastyczny tryb pracy czy obniżenie kosztów infrastruktury telekomunikacyjnej, stawia organizację w obliczu nowych zagrożeń. Zdalny dostęp do aplikacji, serwerów i baz danych może być niebezpieczny dla organizacji. Dla dyrektorów działów IT śledzenie tego, gdzie są przechowywane dane firmowe i w jaki sposób jest uzyskiwany dostęp do nich stanowi poważny problem. W 2012 IT Executives and CEO Survey Final Report wskazał, że aż 78 proc. firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń w celach związanych z pracą. Niestety okazało się, że połowa badanych firm odnotowała przypadki kradzieży danych lub naruszenia bezpieczeństwa, 100 proc. tych przypadków można powiązać z dostępem do sieci firmy z prywatnego urządzenia pracownika. Jak uważa Charlers Anderson. head of telecoms and mobility w IDC Asia-Pacific BYOD nie do końca okazał się świetnym pomysłem, i nie chodzi tu tylko o kwestie bezpieczeństwa, nie przyniósł bowiem oczekiwanych zwrotów z inwestycji (ROI). Oprócz zwiększenie produktywności i satysfakcji pracowników wartość dodana modelu BYOD wydaje się niewielka, gdyż generuje zbyt duże koszty zarządzania i wsparcia dla użytkowników urządzeń.
CYOD - czyli BYOD kontrolowany
Według IDC w 2014 roku CYOD ma szansę zastąpić BYOD w strategii mobilnej przedsiębiorstw, łączy bowiem lukę pomiędzy wygodą pracowników, a potrzebą IT związana z zarządzaniem bezpieczeństwem organizacji. -Z punktu widzenia firmy bardziej korzystny będzie model CYOD, Koszty w końcowym rozliczeniu będą niższe– firma ma większe możliwości negocjacji cen planów taryfowych z operatorem komórkowym. Także wsparcie techniczne użytkowników będzie uproszczone, bez konieczności poznawania wszystkich systemów dostępnych na rynku.- mówi Paweł Śmigielsk Country Channel Manager Cyberoam w Polsce. Pracodawcy dając pracownikom do wybory zaakceptowane urządzenia mogą sprawować nad nimi większą kontrolę niż wówczas gdy zezwolą na przynoszenie własnych smartfonów, czy tabletów. Minusem jest mniejsza swoboda i mniejsza satysfakcja zatrudnionych. Typowy proces wyboru sprzętu w przedsiębiorstwie będzie wyborem z niewielkiej puli zatwierdzonych do użytku firmowego urządzeń, zazwyczaj bazujących na jednym lub dwóch systemach operacyjnych. Te systemy to najczęściej Android, produkty Apple i Microsoft. CYOD dobrze się sprawdzi w przypadku Androida gdyż istnieje ogromna ilość różnorodnych wersji Androida na różnych smartfonach i tabletach. Na przykład w firmie SAP, ponieważ korporacja obawiała się modelu BYOD ze względu na ryzyko, zaimplementowano model CYOD dając pracownikom do wybory 3 różne systemy operacyjne i 10 różnych urządzeń jak tablety, smartfony czy phablety.
W schemacie CYOD menedżerowie IT wspierają ograniczoną liczbę urządzeń i nie czują się przeciążeni obsługa wielości różnych modeli jakie personel firmy może wybrać z ogromnej oferty rynkowej. Limitowana ilość urządzeń powoduje, ze łatwiej jest znaleźć rozwiązania do zarządzania nimi i ochrony danych.
- Zaletą BYOD jest zmniejszenie nakładów na hardware po stronie przedsiębiorstwa oraz zwiększenie dostępności i komfortu pracy. Jednocześnie stanowi duże wyzwanie w kwestii bezpieczeństwa oraz zarządzania urządzeniami i tożsamością użytkowników. Wariant CYOD pozwala łatwiej ustandaryzować te procesy dla wybranych urządzeń, przy zachowaniu elastyczności wyboru dla pracowników. Przy obecnym zróżnicowaniu sprzętu i mobilnych systemów operacyjnych, dla wielu przedsiębiorstw będzie to najlepsza opcja, pozwalająca zachować możliwie największe bezpieczeństwo danych.- mówi Dariusz Piotrowski, Dyrektor Działu Enterprise w Microsoft.
Na ten i inne tematy dyskutować będą uczestnicy debaty "Priorytety 2014", której transmisję będzie można obejrzeć już 16 stycznia 2014 roku.