Pomiędzy wolnością a rozsądkiem czyli szukanie mobilnego kompromisu

Rok 2013 był na świecie rokiem BYOD, rok 2014 według analityków przyniesie zainteresowanie trendem CYOD. Ten ostatni, choć zmniejsza satysfakcję pracowników pozawala działom IT zapanować nad światem mobilnych urządzeń w firmie.

Polityka organizacji wobec urządzeń mobilnych według Azzuri Comminication może przybierać trzy formy. „Don’t Bring Your Own Device” (DBYOD)- organizacja jest tu tradycyjnie ich właścicielem; „Bring Your Own Device”( BYOD) – pracodawca zezwala pracownikom na włączenie do firmowej sieci własnych smatfonów czy tabletów; „Choose Your Own Device”, gdy firma jest właścicielem kontraktów SIM ale pozwala zatrudnionym wybrać model z przygotowanej listy.

W ostatnich latach ogromna popularnością cieszył się BYOD, jednak coraz częściej firmy zastanawiają się nad tym. jak zaoponować nad nadmiarem prywatnego sprzętu mobilnego w biurach. Trendem, który może okazać się złotym środkiem jest CYOD (Choose Your Own Device) gdyż łączy w sobie wygodę dla działu IT z potrzebami pracowników. Model CYOD jest wybierany przez przedsiębiorstwa coraz częściej, 60 proc. z nich uważa go za najlepszą opcję, 13 proc. opowiada się nadal za BYOD, 27 proc. jest za tym, by w ogóle nie przynosić własnych urządzeń do pracy.

Problematyczny BYOD

Chociaż BYOD otwiera przed firmami nowe możliwości: wzrost produktywności pracowników, elastyczny tryb pracy czy obniżenie kosztów infrastruktury telekomunikacyjnej, stawia organizację w obliczu nowych zagrożeń. Zdalny dostęp do aplikacji, serwerów i baz danych może być niebezpieczny dla organizacji. Dla dyrektorów działów IT śledzenie tego, gdzie są przechowywane dane firmowe i w jaki sposób jest uzyskiwany dostęp do nich stanowi poważny problem. W 2012 IT Executives and CEO Survey Final Report wskazał, że aż 78 proc. firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń w celach związanych z pracą. Niestety okazało się, że połowa badanych firm odnotowała przypadki kradzieży danych lub naruszenia bezpieczeństwa, 100 proc. tych przypadków można powiązać z dostępem do sieci firmy z prywatnego urządzenia pracownika. Jak uważa Charlers Anderson. head of telecoms and mobility w IDC Asia-Pacific BYOD nie do końca okazał się świetnym pomysłem, i nie chodzi tu tylko o kwestie bezpieczeństwa, nie przyniósł bowiem oczekiwanych zwrotów z inwestycji (ROI). Oprócz zwiększenie produktywności i satysfakcji pracowników wartość dodana modelu BYOD wydaje się niewielka, gdyż generuje zbyt duże koszty zarządzania i wsparcia dla użytkowników urządzeń.

CYOD - czyli BYOD kontrolowany

Według IDC w 2014 roku CYOD ma szansę zastąpić BYOD w strategii mobilnej przedsiębiorstw, łączy bowiem lukę pomiędzy wygodą pracowników, a potrzebą IT związana z zarządzaniem bezpieczeństwem organizacji. -Z punktu widzenia firmy bardziej korzystny będzie model CYOD, Koszty w końcowym rozliczeniu będą niższe– firma ma większe możliwości negocjacji cen planów taryfowych z operatorem komórkowym. Także wsparcie techniczne użytkowników będzie uproszczone, bez konieczności poznawania wszystkich systemów dostępnych na rynku.- mówi Paweł Śmigielsk Country Channel Manager Cyberoam w Polsce. Pracodawcy dając pracownikom do wybory zaakceptowane urządzenia mogą sprawować nad nimi większą kontrolę niż wówczas gdy zezwolą na przynoszenie własnych smartfonów, czy tabletów. Minusem jest mniejsza swoboda i mniejsza satysfakcja zatrudnionych. Typowy proces wyboru sprzętu w przedsiębiorstwie będzie wyborem z niewielkiej puli zatwierdzonych do użytku firmowego urządzeń, zazwyczaj bazujących na jednym lub dwóch systemach operacyjnych. Te systemy to najczęściej Android, produkty Apple i Microsoft. CYOD dobrze się sprawdzi w przypadku Androida gdyż istnieje ogromna ilość różnorodnych wersji Androida na różnych smartfonach i tabletach. Na przykład w firmie SAP, ponieważ korporacja obawiała się modelu BYOD ze względu na ryzyko, zaimplementowano model CYOD dając pracownikom do wybory 3 różne systemy operacyjne i 10 różnych urządzeń jak tablety, smartfony czy phablety.

W schemacie CYOD menedżerowie IT wspierają ograniczoną liczbę urządzeń i nie czują się przeciążeni obsługa wielości różnych modeli jakie personel firmy może wybrać z ogromnej oferty rynkowej. Limitowana ilość urządzeń powoduje, ze łatwiej jest znaleźć rozwiązania do zarządzania nimi i ochrony danych.

- Zaletą BYOD jest zmniejszenie nakładów na hardware po stronie przedsiębiorstwa oraz zwiększenie dostępności i komfortu pracy. Jednocześnie stanowi duże wyzwanie w kwestii bezpieczeństwa oraz zarządzania urządzeniami i tożsamością użytkowników. Wariant CYOD pozwala łatwiej ustandaryzować te procesy dla wybranych urządzeń, przy zachowaniu elastyczności wyboru dla pracowników. Przy obecnym zróżnicowaniu sprzętu i mobilnych systemów operacyjnych, dla wielu przedsiębiorstw będzie to najlepsza opcja, pozwalająca zachować możliwie największe bezpieczeństwo danych.- mówi Dariusz Piotrowski, Dyrektor Działu Enterprise w Microsoft.

Na ten i inne tematy dyskutować będą uczestnicy debaty "Priorytety 2014", której transmisję będzie można obejrzeć już 16 stycznia 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200