Polskim firmom nie jest wszystko jedno, gdzie są przechowywane ich dane

Okazuje się, że lokalizacja danych przechowywanych w oferowanych przez dostawców platformach chmurowych ma dla polskich firm ogromne znaczenie. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Aruba Cloud z którego wynika, że 59 proc. firm z Polski uważa, że kraj pochodzenia dostawcy ma znaczenie przy wyborze usługi.

Polskim firmom nie jest wszystko jedno, gdzie są przechowywane ich dane

Natomiast aż 44 proc. chce, aby centra danych ich technologicznego partnera podlegały unijnej legislacji. To też o czymś świadczy. Obawy o bezpieczeństwo danych przechowywanych w środowiskach chmurowych jednoczą wszystkie firmy. Polskie przedsiębiorstwa mocno podkreślają istotę „lokalności” usługodawców i konieczność ich działania w ramach europejskiego porządku prawnego.

Ma to oczywiście związek z dużym nasyceniem rynku usługami oferowanymi przez gigantów z USA oraz Chin, którzy często przetwarzają wrażliwe dane swoich klientów „u siebie”. Dosyć sporna jest tu choćby ustawa Clarifying Legful Overseas Use of Data (CLOUD), która zezwala władzom USA na żądanie dostępu do danych zarządzanych przez amerykańskich dostawców, nawet jeśli dane te znajdują się za granicą.

Zobacz również:

"Choć aspekt ten jest istotny, istotą nie jest tutaj traktowanie usługodawców z Dalekiego Wschodu, czy Zachodu jako z założenia niegodnych zaufania – to przecież doświadczeni i sprawdzeni dostawcy rozwiązań IT o bardzo wysokiej jakości i wydajności. Clue leży raczej w stworzeniu jednego chmurowego ekosystemu, który z powodzeniem może konkurować z ofertą światowych gigantów, maksymalizując benefity płynące z geograficznej bliskości dostawców usług. Uzupełniając je przy tym o unikatową wartość dodaną oraz mając świadomość tego, iż w rękach czterech największych dostawców jest ponad połowa europejskiego rynku chmury obliczeniowej", zaznacza Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Stąd pomysł powołania do życia projektu GAIA-X, czyli otwartej i transparentnej europejskiej infrastruktury sieciowej, za pośrednictwem której lokalni dostawcy mogą świadczyć w pełni bezpieczne i wysoce konkurencyjne usługi chmurowe.

Wyróżniające się gwarancją pełnej zgodności z europejskimi aktami prawnymi – w tym GDPR – oraz dostarczające swoisty, międzynarodowy rynek zróżnicowanych narzędzi IT traktujący na równi zarówno wielkoskalowych usługodawców, jak i nowo powstałe startupy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż co 4 firma z Polski stwierdziła w naszym badaniu, że bezpośrednim efektem technologicznej dominacji dostawców technologii spoza Europy jest rosnący koszt oferowanych przez nich usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200