Polskie znaki w nowym systemie operacyjnym Microsoftu

Zabrzmi to z pewnością jak herezja, ale... jednym z największych problemów jaki współczesne systemy operacyjne sprawiają polskiemu użytkownikowi jest sposób obsługi przez nie naszych znaków diakrytycznych.

Zabrzmi to z pewnością jak herezja, ale... jednym z największych problemów jaki współczesne systemy operacyjne sprawiają polskiemu użytkownikowi jest sposób obsługi przez nie naszych znaków diakrytycznych.

Już słyszę oburzone głosy producentów "jak to, przecież zarówno DOS od wersji 5.0, Windows oraz OS/2 w pełni obsługują stronę kodową 852, więc nie ma o czym mówić". Wszystko to prawda, tylko że... rzeczywistość jest taka, iż bardzo wielu użytkowników używa jeszcze oprogramowania wykorzystującego bardzo popularne ongiś nieoficjalne standardy kodowania polskich liter, takie jak np. Mazovia czy DHN i z biegiem lat przyzwyczaiła się do używania sterowników obsługujących klawiaturę amerykańską w rozszerzonym układzie programisty (czyli "polskie z lewym i prawym Altem równocześnie").

Wchodzący właśnie na rynek system operacyjny Windows '95, podobnie jak jego poprzednie wcielenia oraz największy jego konkurent IBM OS/2 Warp sprawiają w tym względzie pewne problemy. Okazuje się jednak, że Windows '95 w odróżnieniu od swego konkurenta pozwala na korzystanie z już posiadanych rozwiązań.

Co i jak?

Windows 95 wyposażone zostało w nowy zestaw plików konfiguracyjnych, nowe zestawy sterowników itd. Jego autorzy zadbali jednak o to, by system był w znacznym stopniu zgodny w dół - jedną z konsekwencji tego faktu jest to, że można, choć wcale nie trzeba, korzystać w nim z plików autoexec.bat, config.sys, win.ini, system.ini oraz starych fontów.

Posiadając zatem takie programy jak np. DOŚĆ, gdańskiego InfoService, pakiet Polfont krakowskiej firmy Fontic Software oraz PolWin, autorstwa MSP, powinno się udać zmusić Windows '95 do tego by "polskie znaki dawało się pisać z dowolnym Altem, a Mazovia była pod DOS-em. Podobnie też jak w Windows 3.xx powinien być możliwy import i eksport w wybranym standardzie kodowania polskich znaków".

Garść szczegółów

Użytkownicy którzy spotykają się z nowym systemem po raz pierwszy zapewne nie wiedzą, że Windows '95 jako system z założenia usieciowiony nie pozwala na bezkarne grzebanie wewnątrz plików systemowych jak to było możliwe dotychczas. Są w nim też pewne różnice w położeniu zbiorów - nie spotkamy np. katalogu DOS, fontów znajdujących się w katalogu SYSTEM itd., a sam system operacyjny raportuje, iż jest w wersji MS DOS 7.0, więc bez posłużenia się programem SETVER, ani rusz.

Dlatego też pierwszym naszym krokiem po zainstalowaniu nowego środowiska powinno być uruchomienie go w trybie DOS Mode i zainstalowanie części plików np. "pod Nortonem". (Można to osiągnąć wybierając Shut Down i oznaczając Restart computer in DOS mode lub wciskając klawisz F8 w czasie, gdy system wyświetla napis "Starting Windows '95").

Krok po kroku

Jeżeli zamierzamy posłużyć się pakietem DOŚĆ, to będąc pod systemem DOS musimy napisać SETVER INSTAL.EXE 6.20, wcisnąć Enter i ponownie załadować system. Program instalacyjny tego pakietu został bowiem przez producenta uczulony na wersję systemu operacyjnego i odmówi pracy z nowym DOS-em.

Pliki zewnętrznych poleceń DOS-u odnajdziemy w katalogu Windows\Command, więc tam najlogiczniej będzie wgrać pliki nowych sterowników klawiatury i definicji znaków. Instalacja DOŚĆ-a ma jeszcze tę zaletę, że modyfikacja plików autoexec.bat i config.sys następuje za jej pomocą automatycznie. Patrz rys. 2. Strona kodowa 991, to Mazovia.

Po uporaniu się ze sterownikami DOS dla trybu pełnoekranowego, następnym krokiem powinna być modyfikacja bitmapowych krojów czcionek dla trybu "DOS w okienkach". W tym celu należy zastąpić oryginalny DOSAPP.FON plikiem w kodach Mazovii dostarczanym np. przez Fontic Software. (Operację tę można wykonać jedynie w trybie DOS mode kopiując plik o tej samej nazwie z dyskietki do ukrytego katalogu WINDOWS\FONTS).

Po wykonaniu opisanych czynności wystarczy już tylko zrestartować komputer, zainstalować PolWin z zaznaczoną opcją "zewnętrzny rozkład polskich znaków" oraz dopisać do grupy Start Up uprzednio przekopiowany do katalogu WINDOWS plik POLKEYB.EXE. (Ten rewelacyjny moim zdaniem sterownik klawiatury dla Windows pochodzi również z pakietu firmy Fontic Software i umożliwia m.in. przełączanie w locie do pięciu układów , w tym klawiatury OEM, czyli pisanie w kodach Mazovii wewnątrz aplikacji Windows!).

Uwagi

Przedstawiony powyżej sposób "oswajania" Windows '95 z kodami Mazovii nie jest może najbardziej elegancką z dostępnych metod. Ma jednak kilka niezaprzeczalnych zalet dla osób, które już przyzwyczaiły się do korzystania z dwualtowej klawiatury, a muszą w swojej pracy korzystać z tego sposobu kodowania polskich znaków. Po pierwsze pozwala posłużyć się już posiadanym, a więc sprawdzonym oprogramowaniem, po drugie w niewielkim stopniu ingeruje w nowy system, po trzecie wreszcie jest rozwiązaniem bardzo łatwym i szybkim do realizacji. Redakcja CW czekać będzie jednak na sygnały o oprogramowaniu dedykowanym specjalnie dla najnowszej wersji MS Windows.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200