Polskie studentki w półfinale konkursu Ericsson Application Awards 2013

Dwie polskie studentki zostały zakwalifikowane do półfinału Ericsson Application Awards 2013 i powalczą o zwycięstwo w konkursie. Polki pokonały blisko 100 innych projektów zgłoszonych w tym roku na konkurs. Pozostałe zespoły, które zakwalifikowały się do półfinałów to TeamKenya z Kenii, The Town Criers z USA, Trokxi z Ghany, UrbanScript z USA, X-Team z Chin i GreenSpark z Portugalii. Tematem tegorocznej edycji EAA były aplikacje służące życiu miasta.

Dwie studentki z Krakowa i Rzeszowa, zgłoszone jako zespół "Girlpower" w kategorii Student, wpadły na pomysł aplikacji o nazwie "Straż sąsiedzka". Zgodnie z ich pomysłem, osoba która dostrzeże niebezpieczny incydent lub podejrzane zachowanie zgłasza go przy użyciu aplikacji mobilnej. Wówczas sąsiedzi mogą reagować jeszcze przed przyjazdem policji, zwłaszcza w przypadku drobnych, ale uciążliwych spraw, takich jak kradzieże, włamania czy przestępczość młodocianych. Aplikacja archiwizowałaby zgłoszenia, dzięki temu zarówno policja jak i mieszkańcy wiedzieliby gdzie istnieje duże zagrożenie np. kradzieżą.

"Mieszkańcy potrafią się sami organizować, troszczą się o swoje sąsiedztwo i chcą żeby ich okolica była czysta i bezpieczna. Dodatkowo, jeśli społeczności poradzą sobie z drobnymi problemami, takimi jak młodzi ludzie niszczący lusterka samochodów lub malujący na murach, policja będzie miała więcej czasu i zasobów by zająć się bardziej poważną, zorganizowaną przestępczością" - mówią autorki projektu. I zastrzegają przy tym, że chodzi wyłącznie o drobne sprawy, z którymi społeczność jest w stanie sobie poradzić bez konieczności natychmiastowej interwencji policji.

Zobacz również:

  • Ericsson kończy definitywnie działalność w Rosji
  • 17 polskich firm wyróżniono w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Konkurs organizowany przez firmę Ericsson właśnie wkracza w fazę półfinałową. Na tym etapie aplikacje z dwóch kategorii: Student i Firma, zostaną ocenione przez 900 użytkowników reprezentujących 9 wielkich miast z różnych części świata, m.in. Nowy Jork, Johannesburg i Sydney. Wybrane cztery zespoły finałowe (po dwa z każdej kategorii) zostaną zaproszone w maju do Sztokholmu, gdzie odbędzie się ceremonia finałowa.

Idea konkursu Ericsson Application Awards współgra z wizją firmy Ericsson dotyczącą społeczeństwa sieciowego, w którym technologie teleinformatyczne zmieniają sposób naszego funkcjonowania, szczególnie w miastach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200