Polskie skalowalne litery do Windows

Firma Unicorn Poland udostępniła nam do testowania dwa programy pozwalające na instalowanie polskich skalowalnych liter w środowisku Windows. Program UniWin (wersja 1.1) obsługuje alfabet na ekranie i na drukarkach mozaikowych. Zastosowano tzw. wschodnioeuropejski standard liter, określony przez firmę Microsoft. Znaki skalowalne typu TrueType w tym standardzie mają być dostępne na jesieni br.

Firma Unicorn Poland udostępniła nam do testowania dwa programy pozwalające na instalowanie polskich skalowalnych liter w środowisku Windows. Program UniWin (wersja 1.1) obsługuje alfabet na ekranie i na drukarkach mozaikowych. Zastosowano tzw. wschodnioeuropejski standard liter, określony przez firmę Microsoft. Znaki skalowalne typu TrueType w tym standardzie mają być dostępne na jesieni br.

Propozycja Unicornu jest o tyle interesująca, że pozwala na instalowanie polskich liter w Windows wersja 3.0 i 3.1, podczas gdy fonty TrueType dostępne są jedynie w wersji 3.1.

Program UniWin w połączeniu z Adobe Type Manager (ATM) umożliwia drukowanie znaków skalowalnych na drukarkach laserowych i fotonaświetlarkach PostScriptowych. Jest to o tyle istotne, że jeżeli mamy przygotowany dokument z fontami TrueType, to nie można ich bezpośrednio wysłać do fotonaświetlarki i wydrukować z dużą rozdzielczością, gdyż w żadnej z produkowanej do tej pory naświetlarek nie są dostępne fonty TrueType. Większość naświetlarek korzysta z fontów Postscriptowych Adobe Type 1, dokładnie takich samych jak w programie Adobe Type Manager.

Program zarządzania PostScriptowymi fontami skalowalnymi typu Adobe Type 1, Adobe Type Manager jest standardowym dodatkiem do wszystkich produktów Windows firmy Lotus; my otrzymaliśmy go razem z AmiPro 2.0. Szkoda, że rozprowadzana jest wersja 1.15, z połowy 1991 r.; gdy obecnie dostępna jest już wersja 2, działająca znacznie szybciej. O ile nam wiadomo, w Polsce nie można kupić programu Adobe Type Manager w wersji 2.

Instalacja Adobe Type Manager i UniWin jest prosta i może być wykonana w dowolnej kolejności; ważne jest, aby wywołać program Install z obydwu dyskietek UniWin, gdyż tylko wtedy otrzymamy polskie litery drukarkowe.

Przy tej okazji otrzymujemy konwertery plików z kodami Mazowii lub DHN na kod Windows. Dostępne są cztery różne sterowniki klawiatury:

1. Programisty; wymaga naciśnięcia tak zwanego martwego klawisza i łacińskiej litery dla uzyskania litery polskiej (za martwy klawisz przyjęto znak tyldy - ~).

2. Podwójny Alt; działa tak samo jak poprzedni, tyle, że martwym klawiszem jest teraz dowolny z klawiszy Alt (za jednym naciśnięciem klawisza Alt można napisać tylko jedną polską literę; napisanie "ść" wymaga dwukrotnego naciskania Alt).

3. Prawy Alt; działa podobnie jak klawisz Shift - za jednym naciśnięciem można napisać więcej niż jedną polską literę.

4. Klawiatura w układzie maszynistki; zawiera kilka dodatkowych znaków, umieszczonych jako trzeci znak na niektórych klawiszach.

Po zainstalowaniu ATM otrzymujemy skalowalne polskie fonty Courier EE, Helvetica EE i Times EE normalne, pogrubione, pochylone i pogrubione pochylone w dowolnym rozmiarze aż do 999 punktów. Jeśli nawet w panelu kontrolnym jakiejś aplikacji nie występuje pożądany rozmiar, to należy go po prostu wpisać i ATM utworzy żądany font. Dodatkowo otrzymujemy kilka skalowalnych, ozdobnych fontów bez polskich znaków.

W celu przetestowania możliwości drukowania polskich liter z aplikacji Windows przygotowałem okienko tekstowe w programie Excel, do którego wpisałem wyraz "Łąka" w krojach Courier EE, Helvetica EE i Times EE o rozmiarze 60 punktów. Zrzuty ekranowe pokazują jak wyglądają takie litery na ekranie, natomiast kolejny zrzut ekranu i zdjęcie pokazują literę "ą" w rozmiarze 100 punktów, na ekranie i wydrukowaną na drukarce laserowej.

Jak w tych ilustracji wynika, jakość postaci ekranowej i drukowanej znaków skalowalnych jest bardzo dobra. Dodatkową zaletą korzystania z Adobe Type Manager jest niewidoczny dla użytkownika sposób ładowania fontów do z dowolnej aplikacji Windows, w której można zadać font.

Jeżeli korzystamy ze znacznej liczby fontów (rodzajów lub rozmiarów), to wskazane jest zwiększenie rozmiaru bufora (Font Cache) ATM ze standardowej wielkości 96 kB do 256 kB lub więcej (pod warunkiem, że mamy dostatecznie wiele pamięci w systemie): drukowanie odbywać się będzie znacznie szybciej.


TOP 200