Polskie serwery wspomagają prace CERN

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) zakupiła 1221 serwerów Actina Solar wyprodukowanych przez Action. To druga dostawa do CERN zrealizowana przez polskiego dostawcę.

Action zakończył dostawy drugiej partii serwerów. Pierwszy kontrakt obejmował 1132 serwery, które pracują w CERN od października 2010 r. Wartość tamtego zlecenia sięgnęła blisko 14 mln zł. Nowy kontrakt na dostawę 1221 maszyn opiewał na 9,5 mln zł. Ważące prawie 17 ton maszyny trafiły do CERN dziewięcioma transportami w ciągu kilkunastu miesięcy. Łączna wartość umowy z ośrodkiem badawczo-naukowym to ponad 23,3 mln zł, a liczba dostarczonych w obu kontraktach maszyn przekracza 2350.

Polskie urządzenia wspierają pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC (Large Hadron Collider) - największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych. Ich głównym zadaniem jest przetwarzanie i analizowanie danych powstałych w wyniku zderzania cząstek w LHC. Analizowanie wyników zderzeń protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów być może pozwoli naukowcom potwierdzić istnienie tzw. cząstki Higgsa, cząstek supersymetrycznych czy dodatkowych wymiarów przestrzennych. Największa maszyna zbudowana przez człowieka, jaką jest zderzacz, wywołuje zjawiska, których obserwacja związana jest z badaniem nawet kilku petabejtow danych wygenerowanych w ciągu sekundy pracy akceleratora LHC.

Zobacz również:

Przedstawiciele Action nie kryją entuzjazmu. "To niesamowite, że polskie urządzenia mogą wspierać realizację tak spektakularnych projektów naukowych, jak eksperymenty przeprowadzane przez detektory cząstek elementarnych ATLAS i CMS" - mówi Stanisław Rejowski, dyrektor Działu Produkcji Serwerów Actina Solar w Action. ATLAS to detektor ogólnego zastosowania, podczas zderzania wiązek protonów jest bardziej skupiony na wyłapaniu największego spektrum produktów kolizji niż detekcji konkretnych rodzajów cząstek. Z kolei służy m.in. do obserwacji konkretnych cząstek, takich jak miony.

"W latach 2009-2011 Action wygrał z firmami z 20 państw członkowskich CERN kilka dużych kontraktów" - dodaje dr Olof Bärring, odpowiedzialny za rozwój infrastruktury IT i zamówienia publiczne działu IT w CERN. Serwery Actina Solar wchodzą w skład infrastruktury informatycznej Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych liczącej ponad 8500 serwerów. Action ma na koncie także wdrożenia w innych instytucjach naukowych, m.in. klaster Galera w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej - TASK.


TOP 200