Polskie oprogramowanie pod AIX

Polscy producenci oprogramowania rozszerzają swoją ofertę o aplikacje na platformę AIX 4.1 firmy IBM. Wśród nich znalazły się: Bankier i PRO/MIS firmy CSBI, narzędzia GIS firmy Hanslik Laboratorium Oprogramowania, QR-Tekst firmy Malkom oraz serwer poczty elektronicznej MMSerwer firmy The Polished Group z Krakowa.

Polscy producenci oprogramowania rozszerzają swoją ofertę o aplikacje na platformę AIX 4.1 firmy IBM. Wśród nich znalazły się: Bankier i PRO/MIS firmy CSBI, narzędzia GIS firmy Hanslik Laboratorium Oprogramowania, QR-Tekst firmy Malkom oraz serwer poczty elektronicznej MMSerwer firmy The Polished Group z Krakowa.

CSBI

Firma opracowała AIX-owe wersje swoich sztandarowych produktów zachęcona, ogłoszonym przez IBM, programem wspierania tego typu inicjatyw, który wszedł w życie w marcu br. W ciągu kilku miesięcy przeniesiono pod AIX Bankiera - program do obsługi banku, PRO/MIS - system zarządzania przedsiębiorstwem oraz MSG/PRO - zaawansowany system zarządzania amerykańskiej firmy QAD.INC, który wcześniej został spolonizowany przez CSBI.

Jeśli chodzi o Bankiera i PRO/MIS, to CSBI miało ułatwione zadanie. Oba te produkty zostały stworzone za pomocą Progressa, narzędzia do tworzenia baz danych, który jest dostępny na wielu platformach sprzętowych, a w tym pod AIX-em.

CSBI tworząc wersje programów pod AIX kierował się raczej dywersyfikacją swojej oferty "Wszystkie nowe wersje programów będą eksponowane na InfoManie" - zapewnił Tadeusz Ostrowski, członek zespołu integracji systemów w CSBI.

GIS według Hanslika

ARC/Info to jedno z najbardziej znanych narzędzi typu GIS amerykańskiej firmy ESRI. Katowicka firma Hanslik Laboratorium Oprogramowania wykorzystuje je do tworzenia konkretnych aplikacji w celu zarządzania szeroko pojętym uzbrojeniem technicznym terenu (sieci ciepłownicze, wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne oraz transport miejski). Za wyjściową platformę przyjęto komputery RS/6000 i system operacyjny AIX, co nie oznacza, że narzędzi nie daje się przenieść na inny system unixowy.

"Dzisiaj w Polsce nie da się zarządzać miastami czy regionami bez jednolitego systemu informacji o terenie. A nasze narzędzia są interdyscyplinarne, co znaczy, że łączą w sobie informacje o różnego rodzaju sieciach użyteczności publicznej" - twierdzi Aleksander Hanslik, właściciel firmy.

QR-Tekst

QR-Tekst, popularny w Polsce edytor tekstowy firmy Malkom od dawna jest oferowany nie tylko pod Windows, ale także w postaci znakowej pod różnymi wersjami Unixa (HP-UX, SunOS, Solaris, SCO Unix, UnixWare, Interactive Unix). Dostępna od niedawna wersja pod AIX czyni z QR-Teksta w pełni otwarty produkt, szczególnie atrakcyjny dla użytkowników poczty elektronicznej działających w heterogenicznych środowiskach. "Ku naszemu zaskoczeniu obroty ze sprzedaży QR-Tekstu w wersji unixowej bardzo szybko zrównały się z obrotami ze sprzedaży wersji pod Windows przy ogólnej liczbie ok. 75 tys. sprzedanych pakietów" - powiedział Zbigniew Maliński, prezes firmu Malkom. Unixową wersją edytora są zainteresowane banki, zakłady energetyczne i te instytucje, które dysponują dużą liczbą terminali znakowych.

MMServer

The Polished Group to krakowska firma software'owa, pisząca głównie dedykowane oprogramowanie komunikacyjne, sieciowe, finansowe itp. Serwer poczty elektronicznej MMServer w pierwotnej wersji został napisany pod Linuxem dla własnych potrzeb (poprzez aliasowanie umożliwiał przesyłanie poczty do konkretnego pracownika firmy, mimo posiadania tylko jednego adresu internetowego). Wersja pod AIX jest raczej dedykowana na rynek amerykański, a motywem do jej stworzenia było zdobycie doświadczeń, które firma chce wykorzystać we współpracy z Taligentem, firmą amerykańską założoną przez HP, IBM i Apple, a pracującą nad obiektowym systemem operacyjnym o tej samej nazwie.

AIX

Najnowszą wersję systemu AIX 4.1 wprowadzono na rynek w zeszłym roku. IBM wykorzystał w niej najnowsze technologie, takie jak: dynamiczne wielowątkowe jądro, zaawansowany system plików z dziennikowaniem i kompresją danych on-line, interfejs desktopu typu CDE oraz obiektowy zestaw narzędzi do instalacji i administracji systemem. Jest uznawany za najbezpieczniejszą wersję Unixa w środowisku systemów otwartych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200