Polskie firmy straciły 46 mln dolarów przez piractwo

W ubiegłym roku firmy produkcyjne z Polski straciły z powodu piractwa komputerowego 46 milionów dolarów - podała wczoraj z okazji międzynarodowego Dnia Play Fair, firma Microsoft. To najwyższy spośród odnotowanych w Europie Środkowo Wschodniej wyników. Stracone pieniądze mogłyby posłużyć do stworzenia 4000 miejsc pracy rocznie.

W grupie krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Chiny i Indie) uczciwe firmy produkcyjne z powodu nieetycznego postępowania ich konkurencji straciły w ubiegłym roku przeszło 1,6 miliarda dolarów, co przekłada się na prawie 500 000 potencjalnych miejsc pracy. W Chinach ta strata jest równa 837 milionom dolarów, co oznacza, że gdyby nie ona, firmy mogłyby zainwestować w gospodarkę kraju poprzez stworzenie 500 nowych zakładów produkcyjnych, kupno 65.000 nowych maszyn lub zatrudnienie 200.000 dodatkowych pracowników. Polskie przedsiębiorstwa produkcyjne też odnoszą olbrzymie straty, bo na poziomie 46 milionów rocznie, co jest najwyższym spośród odnotowanych w Europie Środkowo Wschodniej wyników i odpowiednikiem 4 000 potencjalnych miejsc pracy w skali roku. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Microsoft, które analizuje skutki finansowe, jakie używanie nielicencjonowanego software’u wywiera na otoczeniu konkurencyjnym w krajach rozwijających się. Badanie przeprowadzono w 17 krajach w Azji i Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej i Środkowej oraz Europy Środkowo Wschodniej, w firmach z sektora produkcyjnego, ponieważ to właśnie on generuje szybki wzrost gospodarczy rynków wschodzących.

Na tle wyników tego badania eksperci zwracają uwagę na wzmożone w ostatnim czasie w Polsce działania policji zmierzające do ograniczenia procederu używania nielegalnego oprogramowania, zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w mieszkaniach prywatnych. Jednocześnie zaostrzane są kary za łamanie praw autorskich i używanie nielegalnego oprogramowania. "Coraz częstsze, skuteczne akcje policji, są dowodem na to, że piractwo komputerowe nie jest już w Polsce procederem bezkarnym. Niepłacenie za programy, dzięki którym firmy stają się teoretycznie bardziej konkurencyjne na rynku, jest oczywistym złamaniem prawa. Jednak poza sprawami czysto moralnymi, przestępcy powinni dokonać bilansu zysków i strat, zastanawiając się, co faktycznie jest dla nich bardziej opłacalne: kupno legalnego oprogramowania, czy narażanie się na odpowiedzialność karną, straty finansowe i utratę dobrego wizerunku oraz zaufania klientów, które potem bardzo ciężko odbudować" - mówi Krzysztof Janiszewski, specjalista firmy Microsoft do spraw ochrony własności intelektualnej.

Międzynarodowy Dzień Play Fair to inicjatywa Microsoft, która ma na celu edukowanie biznesu, osób prywatnych oraz rządów państw w kwestii istoty walki z piractwem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200