Polskie firmy, również te średniej wielkości, coraz częściej wybierają chmurę

Z najnowszych danych Eurostatu jasno wynika, że polskie firmy - i to niezależnie od ich wielkości - wybierają coraz częściej chmurę i decydują się na przechowywanie swoich danych oraz przetwarzanie ich właśnie w tym środowisku.

Ważne jest też to, że ubiegły rok był pierwszym od lat, w którym wzrosło wykorzystanie chmury nie tylko wśród dużych przedsiębiorstw, ale również wśród firm średniej wielkości. I tak według danych Eurostatu z chmury obliczeniowej korzystało pod koniec ubiegłego roku w Polsce 17% średnich firm. Choć to wciąż niemal dwukrotnie mniej, niż wynosi unijna średnia, to warto zaznaczyć, że ubiegły rok był pierwszym od 2015 r., w którym wzrosła liczba przedsiębiorstw średniej wielkości wdrażających rozwiązania cloudowe.

Jak wynika z analiz firmy doradczej IDC, średnie tempo inwestycji w takie rozwiązania w Polsce sięgnie do 2019 r. 18,6%. Według statystyk korzyści z wykorzystania chmury obliczeniowej w Polsce doceniają niezmiennie przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób.

Zobacz również:

W ubiegłym roku do korzystania z chmury przyznawało się 37% z nich, o 6% więcej niż rok wcześniej. Wprawdzie w Finlandii z chmury korzysta 89% dużych firm, a w Belgii – 76%, to w sąsiednich Czechach już niewiele więcej od nas, bo 39%.

Jednak zdaniem ekspertów coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega, że adaptacja rozwiązań chmurowych nie jest już tylko kwestią oszczędności czy mody – stają się one ważnym elementem kształtowania przewagi konkurencyjnej.

"Nie jest dla nas niczym zaskakującym, że pewne trendy przychodzą do nas zwykle z opóźnieniem. Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w Europie, możemy być więc pewni, że w perspektywie najbliższych lat cloud stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu. Rozwiązania chmurowe cały czas dojrzewają, z roku na rok stają się lepsze pod względem funkcjonalnym, technicznym, bezpieczeństwa, łatwości obsługi etc. Dzięki temu firmy, które obecnie decydują się na chmurę, mogą korzystać z usług stabilnych, przetestowanych pod różnych kątem i przyjaznych dla użytkownika" mówi Jakub Bryła z firmy Atman, która ma w ofercie usługi chmurowe.

Źródło: inPlus Media