Polskie firmy na targach CeBIT 2002

W tym roku kontrolę nad organizacją uczestnictwa polskich firm na targach CeBIT przejęła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT).Z Izbą pojedzie tym razem 11 polskich wystawców. Ich stoiska będą zajmować łącznie powierzchnię 260 m. kw. w czterech halach: 11, 13, 14/15 i 18. Nieco ponad 50 m. kw. zostanie zagospodarowanych przez wszystkie firmy, jako "wystawa polska".

Za metr kwadratowy powierzchni na targach CeBIT 2002 wystawca musiał zapłacić 175 euro. To cena podstawowa. Do tego dochodzą rozmaite opłaty dodatkowe, np. za miejsce w prestiżowej hali nr 1 trzeba dopłacić 26 euro. To jednak tylko nieznaczna część kosztów związana z uczestnictwem w odbywających się od 1986 r. największych międzynarodowych targach branży IT.

"Odpowiednie przygotowanie się do wystawy, chociażby opracowanie i wydrukowanie folderów informacyjnych, wymaga dużo pracy i zaangażowania środków finansowych. Wysokie koszty wiążą się również z opłatami za przeloty i zakwaterowanie" - mówi Bogdan Rus z DST z Rudy Śląskiej, odpowiedzialny za przygotowanie pierwszego udziału firmy w hanowerskich targach. Ze wstępnych danych, opublikowanych przez organizującą targi spółkę Deutsche Messe AG, wynika, że pomimo dużych kosztów, w tegorocznej imprezie zdecydowało się wziąć udział 18 polskich firm.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu

Wsparcie z góry

W tym roku kontrolę nad organizacją uczestnictwa polskich firm na targach CeBIT przejęła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT). W ubiegłych latach zajmowało się tym Centrum Promocji Informatyki. Część firm biorących udział w targach narzekała na organizację polskiego stoiska. Delegacja PIIiT, uczestnicząca w poprzednich targach, uznała, że konieczne są zmiany.

"Jeśli mamy firmować polską wystawę naszym logo, musimy się tym odpowiednio zająć. Sądzimy, że wysiłek włożony w organizację wystawy w tym roku będzie procentował w kolejnych latach. Chcemy zachęcić do uczestnictwa zwłaszcza średniej wielkości polskie firmy IT. Przekonać je, że to się opłaca" - twierdzi Andrzej Pilich, wiceprezes PIIiT.

Z Izbą na CeBIT pojedzie 11 polskich wystawców. Ich stoiska będą zajmować łącznie powierzchnię 260 m. kw. w czterech halach: 11, 13, 14/15 i 18. Nieco ponad 50 m. kw. zostanie zagospodarowanych przez wszystkie firmy, jako "wystawa polska". Pierwszego dnia targów PIIiT przewidziało seminarium poświęcone polskiej branży IT, w którym będą uczestniczyć m.in. przedstawiciele rządu, w tym Janusz Kaczurba, wiceminister gospodarki, i Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przede wszystkim telekomunikacja

We wspólnej wystawie będzie uczestniczyć firma Contec, producent systemów rejestracji i billingu dla central telefonicznych oraz systemów opartych na technologii VoIP. Zaprezentuje też program do zarządzania i rozliczania ruchu telefonicznego Telbaza oraz sprzętowe bufory danych dla central telefonicznych.

Po raz kolejny udział w targach weźmie również ZPAS z Woliborza, producent m.in. szaf serwerowych, szaf sterowania i automatyki, przełącznic światłowodowych oraz pulpitów sterowniczych i dyspozytorskich.

W Hanowerze BPT Telbank będzie starał się nawiązać kontakty z operatorami zagranicznymi, zainteresowanymi połączeniami z Polską, oraz przedsiębiorstwami zagranicznymi, planującymi działalność w naszym kraju.

W wystawie będą uczestniczyć dwie spółki z Lublina. SIM Spółka Inżynierów wystąpi z wielokanałowymi komputerowymi systemami nagrywania rozmów telefonicznych i radiowych oraz systemami poczty głosowej. Natomiast Lanex, specjalizujący się w produkcji urządzeń dla telekomunikacji, skoncentruje się na prezentacji systemu do zarządzania urządzeniami telekomunikacyjnymi za pośrednictwem protokołu SNMP.

O&S Computer-Soft z Radzionkowa przedstawi systemy automatycznej obsługi głosowej klienta dla call center. TTI Inventel z Opola zaprezentuje telekomunikacyjne urządzenia dostępowe - multipleksery Dedan, przełącznice światłowodowe Foxnet oraz obudowy zakończeń kablowych. Warszawski Biatel na swoim stoisku pokaże urządzenia teletransmisyjne SD, dostępowe HDSL, ADSL i PON, a także systemy telemetryczne i systemy ochrony.

Po drugie, kasy

Szczeciński Heuthes - który postanowił umieścić swoje stoisko w hali 18, gdzie znajdują się firmy specjalizujące się w technologiach i usługach dla sektora finansowego - chce zainteresować zagranicznych klientów swoim systemem wspierającym obsługę firmy ISOF. Powstał on w efekcie przeniesienia stworzonej wcześniej przez Heuthes technologii na platformę IBM eServer iSeries. Na targach odbędzie się oficjalna premiera systemu.

Od kilku lat mocną reprezentację na CeBIT mają producenci drukarek i kas fiskalnych oraz oprogramowania dla nich. Zabrzański Elzab zaprezentuje m.in. kasę systemową z wagą, modemem, komputerem oraz czytnikiem kodów kreskowych. Warszawski Posnet pokaże drukarki fiskalne, kasy jednostanowiskowe oraz drukarki bonowe. Po raz pierwszy udział w targach weźmie producent drukarek i kas fiskalnych Upos z Knurowa, który będzie uczestniczyć w targach na zaproszenie Epsona. "Nie planowaliśmy w tym roku uczestnictwa w żadnych targach. O udziale w CeBIT zadecydowało zaproszenie od Epsona" - mówią przedstawiciele Upos.

Po trzecie, oprogramowanie

CeBIT 2002 to również pierwsze uczestnictwo dla DST z Rudy Śląskiej, która została zaproszona do udziału w targach przez firmę Baan. DST będzie prezentować dwa rozwiązania: system do zarządzania personelem (zintegrowany z rozwiązaniami partnera) i aplikację, umożliwiającą dostęp do systemu Baan 4 za pośrednictwem Internetu. "Chcemy zainteresować naszymi systemami niemieckich użytkowników Baana. Jest ich ok. 300. To kilkakrotnie większy rynek niż w Polsce" - twierdzi Bogdan Rus. Udział w targach na zaproszenie zagranicznej firmy jest nieco tańszy. Firma refunduje zwykle kilkadziesiąt procent kosztów wynajęcia powierzchni targowej.

Po raz trzeci swoje stoisko na hanowerskich targach przygotuje ComArch. Na powierzchni 367 m kw. krakowska firma zaprezentuje trzy grupy produktów: systemy telekomunikacyjne i sieciowe, rozwiązania dla firm bankowo-finansowych oraz usługi i systemy do zarządzania obiegiem dokumentów. Trzy lata temu, po raz pierwszy będąc na CeBIT, firma wystawiała się jako partner Oracle'a.

Samodzielne stoisko przygotowała również firma Silesian Electronic Team (SET), dla której to już czwarty udział w CeBIT. Firma specjalizuje się w realizacji projektów na zlecenie. "Dotychczas wystawialiśmy się dzięki porozumieniu z Elzabem, który użyczał nam powierzchni targowej. Tym razem mamy oddzielne stoisko" - mówią przedstawiciele firmy. W CeBIT 2002 będzie również uczestniczyć firma Przemysłowe Centrum Optyki, oferująca rozwiązania dla wojska.

Dystrybucja odwrotna

Tegoroczne targi będą pierwsze również dla firmy Action z Warszawy, która zaprezentuje wprowadzone na rynek w czerwcu 2001 r. notebooki własnej produkcji - Actina oraz produkty polskiej firmy Mint, m.in. płyty CD-R, głośniki, myszy, klawiatury oraz obudowy komputerowe. "Nie zdecydowaliśmy się na wspólne stoisko organizowane przez PIIiT, ponieważ chcieliśmy znaleźć się w hali, gdzie oferowane są podzespoły komputerowe, razem z naszymi dostawcami" - mówią przedstawiciele firmy.

***

Udział polskich, czeskich i węgierskich firm w targach CeBIT w latach 2000-2002.

POLSKA: ludność - 38,4 mln; wartość rynku IT - 2,8 mld USD; liczba wystawców 18* (2002 r.), 15 (2001 r.), 14 (2000 r.); powierzchnia wystawowa w m kw. - 621 (2002 r.), 754 (2001 r.), 651 (2000 r.)

CZECHY: ludność - 10,3 mln; wartość rynku IT - 1,8 mld USD; liczba wystawców 24* (2002 r.), 20 (2001 r.), 19 (2000 r.); powierzchnia wystawowa w m kw. - 749 (2002 r.), 501 (2001 r.), 438 (2000 r.)

WĘGRY: ludność - 10,2 mln; wartość rynku IT - 1,5 mld USD; liczba wystawców 15* (2002 r.), 4 (2001 r.), 17 (2000 r.); powierzchnia wystawowa w m kw. - 326 (2002 r.), 114 (2001 r.), 288 (2000 r.)

*dane wstępne

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200