Polskie firmy Oktawave oraz piLAB SA pracują nad chmurową platformą Big Data

Polska chmura obliczeniowa Oktawave oraz piLAB SA pracują nad platformą, która pozwoli firmom gromadzić, łączyć i analizować dane pochodzące z wielu źródeł. Ma to być narzędzie, za pomocą którego firmy będą mogły składować dane w chmurze i poddawać je dogłębnej analizie.

Chmura obliczeniowa Oktawave wspiera mechanizm Autoskaler. Dzięki niemu moc obliczeniowa oraz niezbędna przestrzeń adresowa pamięci masowych są dopasowywane do aktualnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Chmura dysponuje też systemem zapisywania i odczytywania informacji noszącym nazwę Oktawave Volume Storage( OVS), który ma wydajność rzędu 200 000 IOPS.

W infrastrukturze Oktawave ulokowane zostało środowisko informatyczne piLAB, które umożliwia zarządzanie dowolnie dużymi zbiorami danych. Jest ono oparte na rozwiązaniach, które będą opatentowane. Obecnie, trwają prace nad zgłoszeniami patentowymi, które zabezpieczą innowację zarówno w UE, jak i w USA.

Zobacz również:

  • ChatGPT znacząco ułatwia prace agentom nieruchomości w USA
  • Migracja do chmury - jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Jak twierdzi piLAB, technologia umożliwia, bez zatrzymywania pracy i bez konieczności przerywania procesów wnioskowania, dowolnie rozszerzać rzeczywistość i wymiarowość informacji. Co ciekawe, pozwala osobom decyzyjnym wyszukiwać i analizować informacje bez znajomości SQL. Rozwiązanie udostępnia możliwość zadawania pytań, na które standardowe systemy bazodanowe nie znajdują odpowiedzi.

Obecnie realizowany jest proces wdrożenia modułów piToolBox w Oktawave, obie firmy zapowiadają już uruchomienie w pełni zautomatyzowanego systemu w modelu PaaS (Platform-as-a-Service). Dzięki niemu każda firma będzie mogła samodzielnie uruchomić własną platformę do zarządzania Big Data w chmurze obliczeniowej. Planowany termin uruchomienia platformy to grudzień 2013.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200