Polskie Asy

W 700 polskich firmach działa ok. 1000 komputerów AS/400.

W 700 polskich firmach działa ok. 1000 komputerów AS/400.

Liczby te dotyczą wyłącznie komputerów sprzedawanych w kanale dystrybucyjnym IBM Polska. Kolejne 200 komputerów AS/400 sprowadzono z pominięciem oficjalnej sieci sprzedaży, często jako aport zagranicznych spółek, otwierających oddziały w naszym kraju.

Około 150 serwerów AS/400 działa jako platforma dla aplikacji ERP w dużych przedsiębiorstwach. Prawie 50 wykorzystują banki i instytucje finansowe (m.in. Bank Śląski, WBK - Bank Zachodni, Millennium) - są to najdroższe i największe instalacje w Polsce. Największą grupę użytkowników AS/400 w Polsce stanowią jednak małe i średnie przedsiębiorstwa (powyżej 500).

Według IBM Polska i partnerów handlowych tej firmy, zainteresowanie mniejszych przedsiębiorstw platformą AS/400 wynika z kalkulacji ekonomicznej. Początkowy wydatek na sprzęt jest wprawdzie wyraźnie wyższy niż w przypadku serwerów PC, jednak różnicę wyrównują oszczędności związane z oprogramowaniem. W cenie sprzętu IBM oferuje licencję na nieograniczoną liczbę użytkowników bazy danych DB2. Dość wysoki wzrost sprzedaży występuje także w sektorze usług profesjonalnych - serwery Lotus Notes/Domino na platformie AS/400 i budowane na nich rozwiązania do zarządzania obiegiem dokumentów.

IBM Polska zawarł niedawno kilka umów z uczelniami technicznymi, dzięki którym architektura AS/400 od najbliższego semestru znajdzie się w oficjalnych programach nauczania. Wśród nich są m.in. Politechnika Krakowska, Politechnika Koszalińska oraz Wydział Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat możliwość poznawania platformy AS/400 mają studenci Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

IBM będzie również kontynuować program partnerski dla producentów oprogramowania. Współpracujące firmy otrzymują dowolny serwer AS/400 w leasing na 3 lata, płacąc 1% jego wartości miesięcznie. Oprócz sprzętu, w pakiecie znajdzie się także oprogramowanie wraz z dokumentacją: baza danych DB2, wirtualna maszyna Java wraz z JDK, serwer Web i pakiet do zarządzania serwerem - Operations Navigator. W przypadku najprostszej konfiguracji opłata miesięczna wynosi ok. 400 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200