Polski system sprzedaży

Smabi to polska aplikacja do obsługi sprzedaży dla małego i średniego biznesu przeznaczona dla systemu Linux. Ma niewygórowane wymagania sprzętowe, za to całkiem interesujące możliwości.

Polski system sprzedaży

Smabi

Jak na razie program działa w systemie Linuks tylko na platformie Intel i kompatybilnych. Do jego działania - jak przekonuje producent - wystarczy nawet procesor 486 i 16 MB RAM-u. W zamian oferuje nam chyba wszystko to, czego w dziale sprzedaży potrzeba: możliwość wystawiania faktur i korekt VAT, ewidencjonowanie sprzedaży VAT z możliwością eksportu, obsługę obsługa stałych i okresowych zleceń, kontrolę stanu finansów firmy na bieżąco, kontrolę wiarygodności kontrahenta, przeszukiwanie bazy danych według różnorakich kryteriów, obsługę cennika, magazynu, kartoteki kontrahentów, wezwania do zapłaty, noty odsetkowe (z automatycznym naliczaniem odsetek), drukowanie bloczków wpłat i przelewów, paragonów i wiele innych.

Smabi korzysta z bazy danych PostgreSQL, pracuje w sieci lokalnej lub rozległej, umożliwia korzystanie z terminali jako stanowisk roboczych, a także drukarek fiskalnych i czytnika kodów kreskowych. Dostarczany jest razem z zintegrowanym modułem sklepu internetowego, będącego pakietem skryptów PHP.

Wśród ulepszeń w najnowszej wersji 1.2.6. znalazły się m.in.: szybkie wystawienie faktury do ostatnio wystawionego paragonu, obsługa odpowiedników w cenniku, wystawianie dokumentów KP/KW, oraz WZ/PZ (przy wystawianiu faktur), możliwość przyznania rabatu indywidualnego, numery kont bankowych uzupełnione o tzw. "prefiks państwowy".

Najciekawsze jest jednak to, że ostatnio firma "Inter-Spider" wprowadziła nowy sposób dystrybucji programu, polegający na udostępnieniu możliwości jednoczesnej instalacji programu razem z prawie całkowicie skonfigurowanym systemem (bazującym na dystrybucji Debian Woody). Jest to możliwe dzięki temu, iż system przenoszony z dysku CD jest już prekonfigurowany specjalnie pod kątem pracy w trybie znakowym (na ekranie i drukarce), zawiera już także serwer PostgreSQL z utworzonymi strukturami baz danych. Taki sposób dystrybucji z pewnością nie tylko ułatwi instalację samego programu, ale i przekona chyba początkujących użytkowników do systemu Linux i jego oprogramowania.

Smabi jest aplikacją komercyjną, cena wynosi 135 PLN (+22 proc. VAT). Zamówień można dokonać na stronie producenta -http://www.ispid.com.pl/smabi/ . Tam również możemy pobrać wersję demonstracyjną programu.


TOP 200