Polski syntezator mowy IVONA własnością Amazon.com

Amerykański koncern kupił firmę IVONA Software, której oprogramowanie przedstawiciele Amazon.com chwalą za wysoką jakość syntezy, efektywność mechanizmów analizy tekstu i łatwość obsługi.

2,3 mln USD przychody IVONA Software w 2011 r.

30% rentowność IVONA Software

48,07 mld USD przychody Amazona w 2011 r.

12,5 mln tabletów Kindle Fire sprzedano do końca 2012 r.

Wraz z zakupem IVONA Software Amazon przejmie prawa do oprogramowania do syntezy mowy.

Syntezator IVONA stosuje sie w serwisach internetowych, systemach obsługi call center, rozmaitych systemach IT, w urządzeniach mobilnych. Amazon korzysta z niego do zamiany tekstu na głos w tabletach Kindle Fire. "Opracowana przez IVONA Software technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy i łatwością wykorzystania. To kluczowy element funkcji zwiększających użyteczność Kindle Fire" - podkreśla Dave Limp, wiceprezes firmy Amazon odpowiedzialny za ofertę Kindle.

Przedstawiciele gdyńskiej spółki nie ujawniają wartości transakcji, ani informacji na temat przebiegu rozmów z Amazon.com. Zdecydowana większość przychodów spółki pochodzi z działalności poza granicami Polski. Można się spodziewać, że dzięki dofinansowaniu ze strony nowego właściciela wzrosną nakłady na badania i rozwój syntezatora IVONA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200