Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową

Z analizy Manpower Grup wynika, że po dwóch latach pandemii konserwatywne wcześniej w podejściu polskie firmy postawiły na model hybrydowy jako pozwalający zachować ciągłość biznesu.

Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową

fauxels / Pexels

W związku z sytuacją pandemiczną minister zdrowia ogłosił dzisiaj przejście administracji na pracę zdalną. Tymczasem w sektorze prywatnym na zdalną pracę może liczyć tylko niewielki odsetek zatrudnionych.

Plany przedsiębiorców na organizację pracy w 2022 roku, przedstawione w najnowszej analizie ManpowerGroup, znacząco różnią się od tych deklarowanych w ubiegłych dwóch kwartałach.

Zobacz również:

  • Zmiana pracy na IT to niekoniecznie programowanie
  • Nowoczesna sala konferencyjna - jakie wyposażenie warto wybrać?
  • Asecco odnotowało rekordowe wyniki

Pracodawcy przewidują, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku co piąty pracownik (20%) będzie wykonywał codzienne obowiązki służbowe bezpośrednio w siedzibie firmy. Zdecydowana większość kadry (76%) otrzyma możliwość kontynuowania pracy w modelu hybrydowym, natomiast 2% personelu będzie mogło realizować projekty w pełni zdalnie.

Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową

Pracownicy oczekują możliwości pracy zdalnej

- Hybrydowy model pracy wyraźnie wpisał się już w polski rynek, a w dobie niepewności, związanej z kolejnymi falami pandemii, staje się opcją chętnie wybieraną przez pracodawców. Praca hybrydowa pozwala na utrzymanie ciągłości biznesu. Jest też wyraźną odpowiedzią na potrzeby zatrudnionych osób. W 2021 roku pracownicy sygnalizowali, że oczekują od pracodawców elastyczności – także w zakresie wyboru modelu czy godzin pracy. Praca łączona, częściowo z biura i z domu, pozwala także na utrzymanie tożsamości organizacyjnej, ponieważ daje przestrzeń na integrację zespołu i sprzyja przepływowi informacji oraz wymianie wiedzy, co jest dużą zaletą w porównaniu z modelem w pełni zdalnym. Realizowanie zadań wyłącznie poza siedzibą firmy może się sprawdzić w obszarach niewymagających zacieśnionej współpracy lub w środowiskach przyzwyczajonych i bardzo dobrze zaznajomionych ze światem wirtualnym, jak na przykład sektor nowych technologii czy IT – wyjaśnia sytuację Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower.

Jakie branże oferują pracę zdalną?

Praca zdalna lub hybrydowa sprawdza się w przypadku stanowisk i obszarów związanych z pracą biurową – w IT, wydawnictwach, w finansach i księgowości, marketingu czy administracji. Organizacje muszą pamiętać o inwestycji w cyberbezpieczeństwo i systemy informatyczne. Sektorami, które w najmniejszym stopniu mogą zaproponować swoim pracownikom częściowo lub w pełni zdalne modele pracy, są przede wszystkim produkcja przemysłowa, budownictwo oraz sprzedaż i branża HoReCa.

Firmy uzależniają model realizowania zadań od stanowiska, zajmowanego przez poszczególnych członków zespołu. Największej liczby pracowników wykonujących projekty zdalnie lub hybrydowo należy spodziewać się w obszarze IT (62%). Takie modele pracy będą też często proponowane kadrze reprezentującej księgowość i finanse (60%), administrację i obsługę biura (59%) oraz zarządzanie zasobami ludzkimi (59%). Bardziej ograniczonych możliwości pracy zdalnej i hybrydowej powinny natomiast spodziewać się osoby zatrudnione w sprzedaży i bezpośredniej obsłudze klienta (50%) oraz produkcji przemysłowej (29%).

Jednocześnie z analizy ManpowerGroup wynika, że ze względu na rodzaj obowiązków, 64% kadry z sektora produkcji przemysłowej będzie musiało realizować swoją pracę wyłącznie w siedzibie organizacji. W przypadku stanowisk związanych ze sprzedażą i obsługą klienta odsetek ten jest nieco mniejszy i wynosi 45%. Codziennego pojawiania się w firmie pracodawcy będą również wymagać od 38% pracowników zajmujących się administracją i obsługą biura. W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi na stałą pracę w siedzibie organizacji powinno nastawić się 36% kadry, a w księgowości i finansach – 35%. Największą swobodę będzie miał personel działów IT – przedsiębiorcy przewidują, że w I kwartale 2022 roku tylko 32% tych pracowników będzie codziennie wykonywać obowiązki w biurach.

Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową

Najbardziej otwarte na hybrydowy model pracy są duże przedsiębiorstwa oraz mikro organizacje. Małe i średnie firmy prezentują natomiast najsilniejszą chęć sprowadzenia pracowników z powrotem do swoich siedzib. W ujęciu regionalnym największe szanse na realizowanie zadań w pełni zdalnie mają pracownicy z Polski Południowo-Zachodniej. W Centrum przedsiębiorcy będą najbardziej skłonni, by proponować kadrze hybrydowy model pracy, natomiast pracodawcy z Północy zamierzają najaktywniej sprowadzać personel do biur.

Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową
Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową

- Na rosnącą elastyczność przedsiębiorców w zakresie oferowanych modeli pracy wpływa między innymi pogłębiający się niedobór talentów – podsumowuje Katarzyna Pączkowska.

Oprac. na podst. infor. pras.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200