Polski rynek oprogramowania biznesowego wart 197 mln USD

Taką wartość za rok 2009 podał polski oddział IDC. Oznacza to znaczący spadek w porównaniu do rekordowego roku 2008, kiedy wartość ta wyniosła 257 mln USD.

Według raportu IDC "Poland Enterprise Application Software 2010 - 2014 Forecast and 2009 Vendor Shares", największym dostawcą zintegrowanych aplikacji biznesowych dla przedsiębiorstw w Polsce pozostaje SAP. Udział niemieckiego producenta oprogramowania w polskim rynku oceniany jest na prawie 40%. Stanowi to wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z rokiem 2008. Udział najbliższych konkurentów - Comarchu i Oracle - to odpowiednio 10,2% oraz 7,4%.

"W 2009 r. obserwowaliśmy zmniejszenie skłonności do inwestycji wśród przedsiębiorstw - także w informatykę. Niepewność związana z sytuacją gospodarczą kraju przełożyła się na mniejsze zakupy oprogramowania, zwłaszcza w pierwszej połowie roku, oraz pierwszy w historii naszych badań rynku ERP w Polsce spadek jego wartości" - mówi Tomasz Słoniewski, Research Manager w IDC, współautor raportu.

"Rośniemy szybciej niż rynek. Wzrost zawdzięczamy w dużej mierze udanej współpracy z instytucjami administracji państwowej i samorządowej, a także wzrostowi aktywności inwestycyjnej ze strony małych i średnich przedsiębiorstw" - komentuje Grzegorz Rogaliński, prezes . "W 2010 roku - zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami - bardzo znaczącą branżą dla SAP w Polsce jest sektor publiczny. Świadczy o tym coraz większa liczba kontraktów z kolejnymi instytucjami administracji centralnej i samorządowej. Niedawno uruchomiliśmy program ekspercki dla partnerów, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje w zakresie współpracy z instytucjami publicznymi" - dodał.


TOP 200