Polski i europejski rynek informatyczny

European Information Technology Organizacion wydała raport, zawierający szczegółowy opis i analizę europejskich rynków informatycznych w latach 1992-96. Dane, wykorzystane w raporcie, zostały opracowane przez IDC (International Data Corporation).

European Information Technology Organizacion wydała raport, zawierający szczegółowy opis i analizę europejskich rynków informatycznych w latach 1992-96. Dane, wykorzystane w raporcie, zostały opracowane przez IDC (International Data Corporation).

Przedstawiamy kilka wybranych zestawień pozwalających dostrzec nasze miejsce na rynku informatycznym. Analizy obejmują zarówno technologie informatyczne, czyli IT (Information Technology) oraz technologie informatyczno- komunikacyjne nazwane ICT (Information and Communications Technology).

Świat a Europa

Rynek ICT w Europie w roku 1994 jest szacowany na 282 mld ECU (ok. 340 mld USD), w tym 130 mld ECU dotyczy rynku IT. Europa Zachodnia zajmuje 30,4% ogólnoświatowego rynku IT, Europa Wschodnia tylko 0,8%. Stany Zjednoczone zajmują 42%, Japonia - 16,6%, tzw. Cztery Tygrysy (Hongkong, Korea Płd., Singapur, Tajwan) - 1,6% rynku IT.

Dwie Europy

Ciekawe jest porównanie, jak kształtują się wydatki na sprzęt komputerowy w niektórych krajach Wschodu i Zachodu.

Statystyki tych wydatków z 1993 r. odniesione do dochodu narodowego oraz na głowę pojedynczego mieszkańca ujawniają, że wydatki w Polsce są wielokrotnie mniejsze niż na Węgrzech czy w Czechach i Słowacji.

Informatyka w Polsce

W latach 1992-93 dokonał się w naszym kraju skok w wydatkach na sprzęt komputerowy - z 280 do 352 mln ECU, co daje 25,9% wzrostu. Wartość ta wyniosła w 1994 r. 387 mln ECU. Około 63% wszystkich wydatków dokonywanych przez ostatnie kilkanaście lat na sprzęt komputerowy dotyczy komputerów osobistych. Jesteśmy, zdaniem analityków z IDC, największym rynkiem PC w Europie Wschodniej. Jak szacuje IDC, w roku 1994 zakupiono ok. 245 tys. komputerów.

Zadziwiająca, co podkreślają autorzy cytowanego opracowania, jak na liczbę ludności i rozwój ekonomiczny kraju jest tak niewielka liczba zainstalowanych w Polsce dużych systemów i serwerów. W roku 1993 zakupiono 760 sztuk takich urządzeń, w roku 1994 tylko 836. Większość z nich pracuje pod kontrolą Unix, liczba mainframe'ów jest znikoma. Na tej podstawie autorzy zestawień wysnuli wniosek, że Polska jest bardzo obiecującym na przyszłość rynkiem na mainframe'y i duże serwery.

Rynek stacji roboczych jest zorientowany głównie na zastosowania CAD i naukowe. Większość z zainstalowanych w latach 1993-1994, 1415 stacji roboczych jest wykorzystanych do tych zastosowań, a dopiero w następnej kolejności przez bankowość, administrację, handel zagraniczny czy turystykę. Do 1996 r. Polska może być najszybciej rozwijającym się rynkiem stacji roboczych w Europie Wschodniej (przewidywany roczny wzrost obrotów na tym rynku - 33,2%).

Rynek oprogramowania w Polsce osiągnął, wg IDC, wielkość 179 mln ECU w 1993 r. i 215 mln ECU w roku następnym.

Jednym z głównych nabywców technik informatycznych jest administracja rządowa. W 1993 roku dla administracji centralnej i lokalnej zakupiono sprzęt za 308 mln ECU (w tym 193 mln dla administracji centralnej a 46 mln ECU dla gmin). W 1994 roku budżet rządu na zakupy IT przekroczył 385 mln ECU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200